| Andrei123Andrei a întrebat:

In general ce se preda la geografie si biologie in clasa a 9-a? Spre exemplu, in clasa a 8-a la geografie am facut Romania si la biologie am facut ecosisteme.

Răspuns Câştigător
| ladydaianne a răspuns:

În clasa a 9a, indiferent de profil, o să studiezi geografia generală (adică cea pe care ai făcut-o în clasa a 5a): Universul, planetele, învelișurile Pământului; așezările umane, resursele Pământului, ramurile economiei.
Biologia.
La biologie o să înveți despre celulă(organite celulare, acizi nucleici, cromozomi, diviziunea celulară...), despre ereditate (legi mendeliene, genetica umană, boli ereditare), și despre diversitatea lumii vii (virusuri, regnul protista, fungi...).

1 răspuns:
| Andrei123Andrei explică:

P.S: La un profil real.