| Etro a întrebat:

Bună.
In legătură cu bursa sociala, se calculează venitul părinților mei chiar dacă am tata vitreg?
Mama mea este căsătorită cu el.
Problema este ca nu ma susține în nici un fel.
Și aș avea nevoie de bursa sociala. Deci as avea șanse?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu conteaza daca te sustin sau nu, conteaza ce venituri au si trebuie adunate toate + dovada de la ANAF ca nu mai au alte surse de venit si de la primarie ca nu detineti utilaje agricole sau animale. Veniturile care rezusta sunt adunate si imparite la cati sunteti in familie deci trebuie copii dupa buletine sau certificate de nastere.

Dupa ce iese venitul pe membru al familiei, o sa te bage in top cu restul si cei mai saraci primesc bursa.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se calculeaza in functie de veniturile parintilor.

In ce sens nu te sustin parintii (mama si tatal vitreg)?
Nu te primesc in casa cu ei?
Nu-ti dau de mancare?
Nu-ti cumpara haine, incaltaminte si carti?

| adryang78 a răspuns:

Da, se calculează, atât timp cât ei sunt căsătoriți legal și nu trăiesc în concubinaj.
Dacă ai șanse, depinde de venitul pe membru de familie. Aduni salariul net al mamei cu salariul net al tatălui și împarți rezultatul la câți membri sunteți în familie. Dacă nu mă înșel, plafonul este de 950 de lei / membru. Dacă ești sub acest plafon, ar trebui să iei. Vezi că trebuie depusă și o documentație, niște adeverințe etc. Întreabă diriginta, o să-ți spună de ce ai nevoie.