| Fck99 a întrebat:

Buna ziua, ca student pot beneficia de bursa sociala pentru un venit mic? Parintii mei sunt divortati, custodia este comuna, eu stau cu mama dar nu am mai tinut legatura cu tatal meu de peste un an si nu pot aduce acte doveditoare pentru venitul sau.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti beneficia, daca indeplinesti conditiile de primire.
In calculul venitului pe membru de familie, in cazul tau, se va lua in considerare venitul mamei si suma primita ca pensie alimentara de la tatal tau, nu intereseaza venitul tatalui, deoarece nu mai locuiti si gospodariti impreuna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu stai cu mama. Aceasta este familia ta și se consideră veniturile acestei familii. Fă cerere.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru a te califica e nevoie de sentinta de divort in care e mentionata sau nu pensia alimentara pe care o primeste mama ta. Apoi acte doveditoare care tin de veniturile familiei + adeverinta de la primarie ca nu aveti in proprietate pamanturi sau utilaje agricole.

| Tatiana2af a răspuns:

Nu știu

| Alexia3110 a răspuns:

Buna,poti lua bursă sociala lit. b. monoparentala cu hotararea de la divort si inca una daca te incadrezi cu venitul, nu trebuie venitul tatalui tau daca ai tai sunt divortati plus că esti major, stai cu mama ta dau singur? trebuie doar copie dupa hotararea de la divort