| Elena97M a întrebat:

In legatura cu evaluarea de ieri, propozitia aia cu Ceea ce ma jeneaza... trebuia sa o impartem in propozitii neaparat? Adica eu de exemplu nu am incercuit litera corespunzatoare si nici nu am impartit nimic, doar am scris pe foaia de teza: Litera corespunzatoare raspunsului corect este C.. si atat big grin.
Mie nu mi-a spus nimeni sa fac altfel si nu cred ca sunt singura. Ms.

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

1. Se spune impartim happy
2. Da, trebuia sa o imparti un propozitii, pentru ca in primul rand era o fraza, si majoritatea frazelor au mai mult decat un predicat, iar in al doilea rand, numai impartind-o in propozitii puteai sa o analizezi logic si sa vezi ce fel e: predicativa, subiectiva sau atributiva.
3. E cam ciudat. Din ce spui sa inteleg ca profa de romana nu te-a invatat sa imparti o fraza in propozitii, atunci cand sunt mai multe predicate?

| Elena97M explică (pentru raluk27):

Ba da dar oricum foaia cu subiectele am luat-o acasa asa ca poate trebuia sa scriu fraza pe foaia de examen si apoi sa o impart...

| JustForFewSeconds a răspuns:

Eu am pus numai litera...nu am impartit! Oare trebuia? Oricum nu am pus binelaughing