| Tony998 a întrebat:

invat limba germana singur, acasa si o stiu binisor. Problema este ca atunci cand cineva imi vorbeste in germana imi este foarte greu sa inteleg cuvintele, si daca mi-ar da scris n-as avea probleme! Cum as putea sa imi imbunatatesc intelegerea pe limba germana, ca atunci cand cineva imi vorbeste sa inteleg fara probleme! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Gabi, uita-te la filme in germana, dupa numai 20 de filme schimbarea va fi totala.

| Tony998 explică (pentru minrest):

Si daca m-ai mai putea ajuta cu, cum sa invat cuvinte si verbe mai rapid, te rog?

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nemtii si nu numai nu vorsbesc f bine si e greu uneori sa intelegi tot ce spun, conteaza mult cine vorbeste. In plus au si ei oltenii si moldovenii lor. Daca vrei sa iti verifici nivelul asculta programe de stiri, filme documentare, ca aia au o dictie cat mai apropiata de adevar. La fel patesc eu in Italia.