| Ziser a întrebat:

Cum as putea sa invat limba germana acasa? Fara ore in particular. Am la dispozitie internetul, un vocabular mic si un dictionar germana-romana. Cuvinte nu vor fi o problema, dar verbele si cazurile in germana nu stiu cum sa le invat.

Răspuns Câştigător
| TeoOnaca a răspuns:

Dacă vorbești engleza, intra pe duolingo.com. E un site foarte bun, poți sa și auzi și sa înțelegi forma fonetica a cuvintelor. Germana e foarte grea și pronunția e îngrozitoare, daca nu ai cu cine sa exersezi, e foarte dificil. Îți zic din proprie experienta, sunt în Austria și învăț și eu happy

| Ziser explică (pentru TeoOnaca):

Multumesc!

| RAY a răspuns (pentru TeoOnaca):

Tu ai impresia ca o sa inveti limba germana doar cu duolingo?
nu asa se invata o limba, aia e pierdere de timp, in primul rand trebuie sa inveti vocabular
verbe, substantive -der, die, das, adjective inclinarile sa le cunosti
sintaxa limbi germane difera fata de engleza, romana
cuvintele pot avea multe intelesuri
de exemplu verbul a primi sunt 5 verbe care se folosesc in diferite situati
daca spun eu ca limba germana e grea ce sa spun, viata e prea scurta pentru limba germana invata engleza e un citat popular pe net, jumatate din vocabular e compus din reguli gramaticale, cuvinte lungi, tu acolo in Austria a sanse sa vorbesti in dialect bavarez, sa nu uit sunt si dialecte

| TeoOnaca a răspuns (pentru RAY):

Având în vedere ca a menționat ca vrea sa învețe lb germana acasă, i.am recomandat ce am crezut ca poate fi de ajutor. I.am răspuns strict la întrebare.

| Ziser explică (pentru RAY):

Engleza stiu aproape la perfectie, doar ca la liceu ma **** profesorul de germana...

5 răspunsuri:
| Ziser explică:

Incepand de la zero*