| florin23wolf a întrebat:

Vreau sa invat limba germana singur. Cine imi spune si mie un manual sau altceva care m-ar putea ajuta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba Germana fara profesor de la Ed. Niculescu si Gramatica limbii germane de la Ed. Teora. Eu invat germana singura dupa aceste carti si le consider destul de bune. Mi-am mai luat si alte carti, dar sunt din Germania. Invata cuvinte si incearca sa vorbesti cat mai mult daca ai cu cine. A! Si daca vrei sa inveti cuvinte, ti-as recomanda si nu prea, cartea "Invatati Germana contemporana" tot de la Teora. Daca o cumperi, incearca sa inveti mai intai cuvintele folosite intr-o conversatie de baza, de exemplu: cum te numesti, de unde esti, ce hobbyuri ai. Germana e grea, dar nu imposibila! Hab Glück!

24 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Leea1234 a răspuns:

Incearca-"germana fara profesor" de la editura :steaua nordului! eu asa am invatat spaniola si engleza,(spaniola fara profesor; engleza fara profesor) este o carte albastra care are atasat si un cd.care tine loc de profesor! sunt bune cartile, si cel mai important e pe intelesul tuturor! succes la invatat!

| mariamaya08 a răspuns:

Poti intra pe www.youtube.com si cauti " Learn german"

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un vorbitor nativ cu experienta uriasa in predare iti recomanda : LERNEN SIE DEUTSCH de Klatt si Vernon. Editura TEORA. E destinata, ab initio, francezilor, deci este OK si pentru noi. Dar fara conversatie nu faci nimic. In orice caz, invatatul pe de rost a cat mai multe expresii e cheia. Aceste expresii nu se traduc, ci se invata exact cum sunt in limba respectiva. Nu asa invata pruncul limba sa materna?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.invatagermana.info/

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te ajute Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare de 10 puncte. lernen sie deutsch (metoda larousse de invatare a limbii germane) se mai poate gasi pe undeva?
din cate am vazut nimeni nu mai are cartea in stoc, google nu mi-a fost un prieten bun. iar altceva nu prea stiu ce sa incerc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista Ghidul de conversatie cauta la librarii te ajuta foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se spune in engleza singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un site f bun pentru incepatori e http://germanfast.blogspot.com Gasesti si reguli de pronuntie si lectii care te invata sa porti o conversatie

| loveusa a răspuns:

Cat cost ce ti-ai luat?

| Castaian_Floryna_1979 a răspuns (pentru loveusa):

Cat cost ce ti-ai luat?

| MissGrumphy a răspuns:

Hallo, Florin!
poti incepe cu alfabetul :
http://www.youtube.com/watch?v=jk4VhtRQ54I

si gramatica elementara plus exercitii vizualizand www.invatagermana.info si apoi sau in paralel sa asociezi cuvinte cu pronuntia cuvintelor pe diverse teme in limba germana pe www.grumphy.com
succes si felicitari pentru initiativa!

| InvatGermanaOnline a răspuns:

Intra intr-o biblioteca si studiaza tot ce gasesti acolo. O sa vezi ca unele carti sunt mai pe placul tau decat altele. Vezi ce autori au cartile respective (care iti plac) si cauta cursuri tot de la ei. Am vazut in raspunsurile date pana acum niste recomandari pe care eu sincer nu le-as face. Cel mai important este sa gasesti ceva care este bun pentru modul si ritmul tau de invatare. Gasesti si pe net o gramada de cursuri si informatii gratuite.
Pe blogul asta invatgermanaonline.blogspot.ro o sa gasesti cam toata gramatica explicata, lectii de vocabular si multe alte informatii utile.
Incearca-le pe toate si ramai cu ce-ti place!

| roguex_9009 a răspuns:

si eu incep sa invat aceasta limba de la inceput invatind cuvinte iar mai apoi fraze

| gogu2012 a răspuns:

Cred ca www.invatgermana.ro e cel mai bun website de invatare a limbii germane

| Radu_Stef_1974 a răspuns:

Invata fiecare cuvint cu articol cu tot (e foarte important articolul)!