| AnOnIm20202020 a întrebat:

La mate nu am inteles cum sa scriu fractia zecimala ca fractie ordinala ireductibila. Dati-mi un exemplu si explicatie! Fundaa

Clasa 5

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e greu deloc.Sa luam ca exemplu numarul 0, 36.Are doua zecimale, deci fractia va avea la numitor 1 urmat de 2 zerouri.Deci: 0,36= 36/100
Mai departe cautam sa reducem fractia si anume cu 4, devenind: 4/36.
Sa luam alt exemplu: 5, 28. Acest numar are intreg(5) si va deveni: 5x28/100(deci 5 intregi si 28/100).Daca vrem sa=l reducem va deveni5x7/28.Am folosit semnul x pentru inmultire, in scris nu-l folosesti, ci se alatura intregul langa fractie, dupa cum stiai.Numai bine.happy

| artagonlord a răspuns:

Bun deci transformi fractia zecimala in fractie ordina si apoi o tot simplifici pana nu mai poti si aceea e fractie ireductibila

| AnOnIm20202020 explică (pentru artagonlord):

Pai cum o simplific?

| deadwillow a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Divizori?

| artagonlord a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Imparti si sus si jos la acelasi nr.