| AndreMadalina17 a întrebat:

Sunt clasa a 6a si nu am inteles niciodata ce este cu fractia ireductibila si cum demonstrez ca este ireductibila!?

Răspuns Câştigător
| DeeaSiAjunge a răspuns:

Fractia ireductibila este o fractie care nu mai poate fi simplificata, deci numaratorul si numitorul nu mai au nici un divizor comun. De exemplu, luam fractia 24/14. Simplifici prin 2, si e 12/7. 12 si 7 nu mai au nici un divizor comun ( nu se mai pot imparti la acelasi numar ). O astfel de fractie se numeste ireductibila. Fundita? big grin

1 răspuns:
| Andreea_4752 a răspuns:

Fractia ireductibila este o fractie care nu mai poate fi deloc simplificata pentru ca numitorul si numaratorul nu mai pot fi impartiti la acelasi numar. Poti demonstra ca e o fractie ireductibila impartind-o. Funda? big grin