| DariaSofia95 a întrebat:

La o facultate din orasul meu, care se poate face doar la zi, media ultimului admis la buget este 8.12, iar primii admisi pe locuri cu taxa au medii de 9 si ceva... Deci exista studenti la taxa care au medii mai mari ca studentii de la buget.
De ce? Pe ce criterii se fac repartizarile astea? Pentru ca, teoretic, eu stiam ca cei de la taxa, logic! au medii mai mici ca cei de la buget. Si am vazut decalajul acesta la multe facultati, nu doar la una. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce nu stii este ca statul ofera finantare de la buget pentru un singur ciclu de studii universitare (fie ciclul I de licenta, fie ciclul II de master).
Astfel, o persoana care a facut "la buget" o facultate nu mai poate face tot "la buget" si pe a doua.
Probabil ca acele persoane care au intrat cu medie asa de mare la "cu taxa"( sau pe locuri nebugetate) au finalizat deja o facultate.
Exista si alte situatii: persoana admisa la "cu taxa" a facut 1 an ( sau poate doi) la "buget" la alta facultate, a renuntat si a dat admiterea la a doua facultate. In acest caz, anul bugetat se scade din anii corespunzatori ciclului de studii la a doua facultate.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acei candidaţi au optat DIRECT pentru studii "cu taxă" ( din diverse motive )...

Toate cele bune.