| BiancaaBd a întrebat:

La Universitatea de medicina si farmacie Cluj-Napoca este mentionat programul de studii Balneofiziokinetoterapie si recuperare in cadrul facultatii de medicina, iar in cartea de teste de biologie a acestei facultati, aceasta specialitate este trecuta la ramura Asistenta medicala. Pana la urma, la aceasta specialitate ce iesi, asistent sau medic?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie şi Recuperare

| BiancaaBd explică (pentru anonim_4396):

Esti student/a acolo?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiancaaBd):

Nu.

| BiancaaBd explică:

Eu din cate am înțeles nu iesi nici asistent, nici medic. Asistent esti daca termini postliceala, medic daca faci medicina generala si apoi dai la master la kineto, asa iesi medic in toata regula. Am inteles ca medicul pune diagnosticele si asa mai departe, iar kinetoterapeutul aplica tratamentul pacientului. Stiam ca pe diploma scrie kinetoterapeut/ licențiat in tehnici de balneofiziokinetoterapie, ideea e ca nu vreau sa imi scrie pe diploma asistent. De asta am întrebat, pentru ca sunt dezorientata si nu stiu un ar trebui, de fapt, sa ma inscriu la facultate. Nu vreau sa fiu asistent, ci kinetoterapeut, sa lucrez cu pacienți.