| AuricaMircica155 a întrebat:

La Universitatea Dimitrie Cantemir Drept Bucuresti se da admitere? Sau se intra pe baza de dosar?
Daca am media 8.46 am sanse sa intru?
Daca mai sunt la o facultate(Ase buget) mai pot sa si la drept?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Cu drag, de asemenea pentru drept iti recomand pe langa Titu Maiorescu si Nicolae Titulescu sau Universitatea Ecologica. Fugi de Spiru Haret si Cante

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Buna, se intra pe baza de dosar, dar iti recomand sa eviti Universitatea asta, iti spun din proprie experienta. Poti intra aici si cu media 6.00 nu conteaza asta, cine da banul intra. Eu zic sa incerci la vecinii nostri de langa Cantermir, Titu Maiorescu au si facultate de drept si sunt mai seriosi.

| AuricaMircica155 explică (pentru RobertMoon):

Buna
La Titu Maiorescu se intra cu examen sau pe baza de dosar? Daca stii. ca pe site nu gasesc inf asta

| RobertMoon a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Cauta bine si vei gasi happy Eu am gasit in 30 secunde ce m-ai intrebat, citez:,, Concursul de admitere
Admiterea se face pe programe de studii şi forme de învăţământ, în ordinea descrescătoare a mediilor generale obţinute de candidaţi la concursul de admitere, în limita cifrei de şcolarizare aprobată de ARACIS pentru programul de studii şi forma de învăţământ respective.

Media generală la concursul de admitere în programele de studii universitare de licență din cadrul Facultății de Drept este:

Media aritmetică între media generală obținută la examenul de bacalaureat și nota obținută la proba scrisă de limba română din cadrul examenului de bacalaureat, pentru candidații care au urmat studiile liceale în România, în limba română.
Media aritmetică între media generală obținută la examenul de bacalaureat (echivalată în sistemul românesc de notare) și media notelor obținute la prima limbă străină pe parcursul anilor de liceu (echivalate în sistemul românesc de notare) pentru candidații care au urmat studiile liceale în afara României sau în România, într-o altă limbă decât limba română.,,

| AuricaMircica155 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc frumos, am sa tin cont de sfatul tau

| RobertMoon a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Cu drag, de asemenea pentru drept iti recomand pe langa Titu Maiorescu si Nicolae Titulescu sau Universitatea Ecologica. Fugi de Spiru Haret si Cante

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Gasesti informatii pe site-ul lor https://www.ucdc.ro. Poti sa faci doua facultati dar poti fi la buget doar la una singura.