| Skylimit a întrebat:

Stie cineva ce va pica la evaluarea nationala (clasa 8-a offcourse) fabula, nuvela, pastel, schita? Evident ca nu se poate sti exact...happy Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mexx99 a răspuns:

Sincer,eu azi am inceput sa ''invat''cat de cat laughing Pai am intrat pe net si am luat la fiecare in parte caracteristicile si definitia.Si sincer, le-am scris pe o foaie si le-am si memorat.Deci in legatura cu basmul,sunt sigura ca in copilarie ai citit si ti-au fost citite basme,adica sunt sigura ca stii chestiile astea
-personajele sunt numeroase
-basmul este de intindere mare
-timpul si spatiul sunt imaginare,nespecificate
-tema basmului este lupa binelui cu raul ( de obicei cu final fericit)
-apar formule specifice basmului gen A fost odata ca nici odata etc.
[ PS: Nu e nevoie sa stii toata teoria,daca reusesti sa memorezi macar ce ti-am scris eu aici,e un mare pas in fata, cand vei fii cu foaia in mana si de ex ti se va da basmul, gandeste-te la aceste caracteristici care ti le-am zis si sigur iti vei da seama si de altele gen: de obicei personajele au puteri supranaturale etc

Schita-( stii ca la desen exista acest termen, adica de acolo a fost preluat si semnifica ceva ''in linii mari''). Schita este o opera literara, in proza de dimensiuni reduse.Prezinta un singur eveniment ( episod). Naratiunea, actiunea si dialogul sunt prezente.Intriga este simpla ( parta de inceput ) Sunt prezente toate momentele subiectului.Participa un numar mic de personaje.Schita se aseamana cu o piesa de teatru.
Fabula ( mi se pare cea mai simpla) nu stiu ce ai invatat tu despre fabula si ai si uitat,iti spun inca odata ca nu trebuie sa memorezi totul foarte bine de exemplu din fabula,deoarece nu stii ce iti va cere,mai bine sa stii mai putin, si sa dezvolti ideea acolo din toate. Adica, fabula e o specie a genului epic, scria in versuri ( mai rar in proza), in care sunt criticate trasaturi negative si defecte ale omuluiurmarind indreptarea comportamentului uman.Are doua parti,povestea alegorica si morala.
Pastelul- este o creatie lirica descriptiva în versuri în care se înfatiseaza un tablou din natura. Titlul: Este simplu în strânsa legatura cu tema denumind anotimpul descris
Structura: Discursul liric este constituit din doua dimensiuni diferite
limbajul este de o mare expresivitate frecvente fiind epitetele,comparatiile,metaforele,enumeratiile si inversunile. Iar nuvela,este o specie literara a genului epic, mai ampla si mai complexadecat schita, mai scurta si mai simpla decat romanul# In nuvela naratiunea este compacta
# Presupune rezumatul sau sau schema unei naratiuni in ordine cronologica
# Necesita o constructie logica.
#Informatia trebuie sa fie clara,exacta si de calitate
#In nuvela,un rol important il au detaliile,chiar si cele nesemnificative
#Deznodamantul are un rol important in nuvela deoarece detaliile acesteia contribuie la crearea impresiei autenticitate a intamplarilor prezentate
# Are un singur fir narativ
#Personajele nu sunt numeroase.
# O nuvela este o naratiune in proa,mai scurta decat un roman si mai lunga decat o povestire.

SPER din tot sufletul ca te-am ajutat, incearca sa le scrii pe foaie si sa te gandesti logic ce si cum, adica BASM-poveste lunga, puteri supranaturale, multe personaje etc.Pastel- epitete, metafore, inversiuni comparatii etc. Fabula-este vorba de animale etc.
Mult mult succes si note mari :* Funda?

9 răspunsuri:
| LSMM a răspuns:

Puțin probabil să se dea liric. Altfel, nu putem ghici, nici dacă am vrea, ce specie/tip de text se va da.

PS: nu se scrie of course? happy

| Skylimit explică (pentru LSMM):

Ba da. Se scrie of course. Nu am fost atent.

| AssaSinNKidD a răspuns:

Heii..Nu cred ca ne va da asta. Ne va da mai mult ca sigur mesajul transmis sau semnificatia titlului.

| Mexx99 a răspuns:

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie.Luni dau examen la romana sad Iti sugerez sa inveti din toate, macar cate putin, ceva trasaturi! Nu e chiar atat de greu.Totusi eu nu cred ca o sa ne dea fabula, am o presimtire ca va fi ori schita, ori nuvela, ori basmulhappy! Oricum, sunt teste pe net adica subiecte pe care le poti rezolva.PS: Eu zic sa te uiti pe net si la niste expresii frumoase pentru compuneri, te vor ajuta. Bafta multa multa si sa vina nota mare kiss.

| Skylimit explică (pentru Mexx99):

Stiu ca sunt usoare dar nu pot sa le memorez...de exemplu ieri am invatat pastelul si fabula, dar acum am uitat aproape tot. Ai ceva sfat pentru memorare? Adica... un trick sau ceva? Multumesc frumos!

| Skylimit explică (pentru Mexx99):

FUNDA! Multumesc enorm! La basm m-ai scutit de 3 ore de invatat in 3 minute!

| Mexx99 a răspuns (pentru Skylimit):

Sincer,eu azi am inceput sa ''invat''cat de cat laughing Pai am intrat pe net si am luat la fiecare in parte caracteristicile si definitia.Si sincer, le-am scris pe o foaie si le-am si memorat.Deci in legatura cu basmul,sunt sigura ca in copilarie ai citit si ti-au fost citite basme,adica sunt sigura ca stii chestiile astea
-personajele sunt numeroase
-basmul este de intindere mare
-timpul si spatiul sunt imaginare,nespecificate
-tema basmului este lupa binelui cu raul ( de obicei cu final fericit)
-apar formule specifice basmului gen A fost odata ca nici odata etc.
[ PS: Nu e nevoie sa stii toata teoria,daca reusesti sa memorezi macar ce ti-am scris eu aici,e un mare pas in fata, cand vei fii cu foaia in mana si de ex ti se va da basmul, gandeste-te la aceste caracteristici care ti le-am zis si sigur iti vei da seama si de altele gen: de obicei personajele au puteri supranaturale etc

Schita-( stii ca la desen exista acest termen, adica de acolo a fost preluat si semnifica ceva ''in linii mari''). Schita este o opera literara, in proza de dimensiuni reduse.Prezinta un singur eveniment ( episod). Naratiunea, actiunea si dialogul sunt prezente.Intriga este simpla ( parta de inceput ) Sunt prezente toate momentele subiectului.Participa un numar mic de personaje.Schita se aseamana cu o piesa de teatru.
Fabula ( mi se pare cea mai simpla) nu stiu ce ai invatat tu despre fabula si ai si uitat,iti spun inca odata ca nu trebuie sa memorezi totul foarte bine de exemplu din fabula,deoarece nu stii ce iti va cere,mai bine sa stii mai putin, si sa dezvolti ideea acolo din toate. Adica, fabula e o specie a genului epic, scria in versuri ( mai rar in proza), in care sunt criticate trasaturi negative si defecte ale omuluiurmarind indreptarea comportamentului uman.Are doua parti,povestea alegorica si morala.
Pastelul- este o creatie lirica descriptiva în versuri în care se înfatiseaza un tablou din natura. Titlul: Este simplu în strânsa legatura cu tema denumind anotimpul descris
Structura: Discursul liric este constituit din doua dimensiuni diferite
limbajul este de o mare expresivitate frecvente fiind epitetele,comparatiile,metaforele,enumeratiile si inversunile. Iar nuvela,este o specie literara a genului epic, mai ampla si mai complexadecat schita, mai scurta si mai simpla decat romanul# In nuvela naratiunea este compacta
# Presupune rezumatul sau sau schema unei naratiuni in ordine cronologica
# Necesita o constructie logica.
#Informatia trebuie sa fie clara,exacta si de calitate
#In nuvela,un rol important il au detaliile,chiar si cele nesemnificative
#Deznodamantul are un rol important in nuvela deoarece detaliile acesteia contribuie la crearea impresiei autenticitate a intamplarilor prezentate
# Are un singur fir narativ
#Personajele nu sunt numeroase.
# O nuvela este o naratiune in proa,mai scurta decat un roman si mai lunga decat o povestire.

SPER din tot sufletul ca te-am ajutat, incearca sa le scrii pe foaie si sa te gandesti logic ce si cum, adica BASM-poveste lunga, puteri supranaturale, multe personaje etc.Pastel- epitete, metafore, inversiuni comparatii etc. Fabula-este vorba de animale etc.
Mult mult succes si note mari :* Funda?

| Codrut_Alexandru_1999 a răspuns:

Cel mai probabil este sa pice nuvela dar iti recomand sa le inveti pe toate

| Skylimit explică (pentru Codrut_Alexandru_1999):

Eu cred ca o sa pice semnificatia titlului si o compunere imaginara...nu numai pentru ca AssaSkinNKidD a spus asta. Dar si pentru ca acelasi lucru a picat la simulare.

| Mondialu112 a răspuns:

Cel mai bine e sa fii pregatit in toate (macar cate putin din fiecare) astfel poti lega 2 vorbe si sa iei o nota frumoasa