| dydydeea a întrebat:

Credeti ca marti, la evaluarea nationala de la romana se va da schita, nuvela, fabula sau pastel( cred ca astea sunt singurele care nu s-au dat de foarte mult timp la E.N., dar ma indoiesc ca ne da fabula pentru ca a fost ca model acum 2 ani )? Voi pe ce mizati?

11 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Nu invata "dupa ureche".
Ideal este sa stii tot pentru ca nu ai de unde sa stii ce pica.
Am trecut si eu prin asta si stiu ca e doar un schimb de pareri, dar nu te lasa influentata.
Spor la invatat si succes de pe-acum. happy

| maria6 a răspuns:

Semnificatia titlului, caracterizarea personajului care apare in fragmentul dat, exprimarea opiniei despre mesajul textului sau rezumatul textului dat la pc. I.

| ayosmdk a răspuns:

No one knows!
Eu zic sa inveti tot ce e in metodologie.

| Stella17 a răspuns:

Buna eu cred ca va fi schita adica dintre fabula nuvela si pastel mi se pare mai importanta, oricum e bine sa le inveti pe toate.

BAFTA!

| EMike a răspuns:

Iti recomand sa stii niste modele de argumentare...In rest daca ai cunoaste continutul si firul epic al operelor studiate nu are ce sa-ti fie greu. E ca si cand te-ai duce in padure cu un cutit si ai ridica o casa, ti-ai face piscina si mobila. Cam asa e la romana.E foarte mult de citit ca sa le inveti mecanic. Mai bine le iei dupa modul logic. Salutare si bafta la examen, eu am avut happy!

| Marwell a răspuns:

Cred ca o sa se dea ceva din dramaturgie :comedia sau drama sau Enigma Otiliei

| SokarDax a răspuns (pentru Marwell):

Nu are cum sa ne dea citez"Comparativ cu programa scolara de vidoare pentru clasa a VIII-a, nu constituie continuturi obligatorii pentru evaluarea nationala:speciile literare:romanul, balada; genul dramatic; propozitia subordonata circumnstantiala concesiva; propozitia subordonata circumnstantiala consecutiva."

| SokarDax a răspuns (pentru SokarDax):

Vigoare*

| kentboy a răspuns:

Din cate am inteles, fabula si nuvela nu se dau anul acesta. cel mai sigur ar fi sa ne dea pastel, este si mai usor si ai mult mai multe argumente sa facii compunerii reusite de apartenenta la specie sau de semnificatie a titlului tongue eu p asta mizez. am aceleasi nedumeriri ca tine! dar cu gandul acesta pornesc la drum :d

| dydydeea explică (pentru kentboy):

Mda...si eu cred ca anul acesta se da pastel, dar... totusi nu se stie ce ne da si sper sa ne dea ceva mai usurel, cum ar fi semnficatia la titlu ( cel mai usor) si apartenenta la specie
Dar de unde stii ca nu se da fabula si nici nuvela?

| deniined a răspuns:

Eu cred că o să fie "opinia despre mesaj". oricum eu zic să înveţi tot, e mai bine să fi sigură că ştii! :*... şi s-ar putea să mai dea caracterizarea unui personal dintr-o nuvelă big grin