| dydysweet a întrebat:

Buna,luni dau test la engleza din cele trei conditionale si nu le-am prea inteles,ar putea cineva sa-mi explixe cand trebuie sa le folosesc si cum imi dau seama care dintre cele trei conditioanale trebuie sa folosesc,va rog ajutati-ma sa inteleg, dau funda dar va rog nu dati copy paste de pe net ca nu inteleg nimic asa, cei care stiu engleza si care stiu sa folosesca si sa-mi explice aceste conditionale :Xva rog e urgent

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa recunosti timpurile. Daca ai in secundara{propozitia cu 'if'} timpul prezent {S+ Vb( s la pers 3 sg)} in principala trebuie sa ai prezent sau viitor{S +will+vb}.
Cazul 2 este ca in secundara ai past simple{ S+past participle (forma 3 a vb)} in principala trebuie sa ia numai decat would/could +vb {de obicei se foloseste would}.
Cazul 3: ai in secundara past perfect{s+had+forma a3a a vb.} iar in principala trebuie sa ai would+have+ forma a 3 a vb.
Trebuie sa ti minte ca in in cecundara{ in if clause} nu apare viiitorul si conditionalele{cele cu would}.
Trebuie sa recunosti timpurile ca sa stii unde ce timp trebuie sa folosesti.

Regulile le ti minte asa:
1 present-*present
present-*future
2 past simple-*would/could+ vb
3 past perfect- *would /could+have+ vb

Primele le folosesti in propozitia secundara, cea cu if, iar cele cu steluta inainte le folosesti in propozitia principala.

BAFTA!

| dydysweet explică (pentru JustMusic):

Multumesc mult chiar am inteles:X:X

1 răspuns: