| Luca606 a întrebat:

Buna! Ma intereseaza facultatea de litere, este vreo diferente intre cea din Iasi si cea din Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| DaFrateEuSunt a răspuns:

Alege alta facultate, nu-ti bate capul cu literele pentru ca e mult de invatat si iesi cu nici un sfert din facultate. Avand in vedere ca vrei la litere, inseamna ca esti pe profil uman. Eu iti sugerez sa alegi limbi straine ( in cel mai rau caz, daca nu ai chef sa inveti individual limbile ), stiinte economice si administrarea afacerilor, alimentatie si turism, silvicultura. Cele mai bune ar fi facultatea de psihologie, drept, academia de politie, academia fortelor terestre sau orice alta academie care are profil uman. Mai bine inveti cum sa iti organizezi timpul astfel incat sa ai timp si de distractie, si de invatat, in caz ca te duci la o facultate cu nivel peste mediu, cum ar fi dreptul.

| Luca606 explică (pentru DaFrateEuSunt):

Multumesc pentru raspunsul tau. Din ce am înțeles de pe site-ul facultatii, pot alege 2 limbi pe care sa le studiez acolo din mai multe(romana, engleza, franceza, spaniola, germana, rusa plus altele). Ma gandeam sa intru acolo pentru engleza si franceza, ca mai departe sa dau examenul de translator sau alt job care presupune sa stiu mai mult de 2 limbi (interpret sau ceva asemanator presupun).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La Bucuresti se studiaza limba romana clar vorbita, la Iasi se studiaza lb. romana cu accent moldovinesc laughing

| MihaiSpeedster a răspuns:

Da. La BucureȘti se studiază literele mari de tipar și de mână, iar la Iași literele mici și vocalele.

Răspuns utilizator avertizat