| EuGiulia a întrebat:

Buna! Ma numesc Giulia si sunt in clasa a V-a.Stiu ca n-ar trebui sa fiu pe site-ul asta dar simt ca nu mai pot. sad
Prin luna februarie profesoara de mate mi-a zis ca ma trimite la olimpiada impreuna cu mai multi colegi.Intre timp a mai triat din ei.Bun, si prin 1 Martie sau ceva de genul am dat olimpiada pe clasa si n-am fost prea atenta deoarece am avut la subiecte niste metode de rezolvare pe care nu imi vor fi folositoare in viata si nu stiu de ce exista.Nu am mai trecut mai departe si au mers altii, dar mi-am dat silinta.Am incercat.Nu stiu ce sa le spun parintilor.Cred ca cel mai bine ar fi sa ma arunc si sa mor.La romana merg mai departe si am dat si olimpiada de engleza,eh,nu chiar,mai mult a fost concurs, dar in fine...Si am luat premiul I, respectiv cel mai mult din clasa.Va rog ajutati-ma ce sa le spun parintilor.Vor fi indurerati cand le voi spune.sad
Stiu ca sunt o dezamagire si o idioata care nu va reusi in viata.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Olimpiadelesunt pentru a te masura (fata de altii).
Daca la o materie ai reusit locul I, iar la alta mai putin, inseamna ca esti mai pregatita la aceea materie.
Anul viitor se poate intampla invers: sa fii mai buna la matematica.
Eu totdeauna am considerat olimpiadele ca niste concursuri cu mine insumi, sa ma pot masura: cat pot.
Nu poti fi exceptional la toate materiile, fiindca e imposibil.
Creierul uman gandeste ori realistic ori humanistic, cealalta fiind tot mai neglijata cu timpul.
Pana la bacalaureat mai ai 6+ ani, in care te vei forma si iti vei gasi swnsul si drumul prin Viata.
Mult succes!

| EuGiulia explică (pentru Bula):

Multumesc! :-)

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa dezarmezi dupa un esec. Nu poti fi perfecta in toate.
Nu trebuia sa consideri ca acele metode nu-ti vor fi folositoare in viata.
Trebuia sa iti bati capul sa le rezolvi, daca le stiai, bineinteles.

| sierra1 a răspuns:

"sunt in clasa a V-a...am avut la subiecte niste metode de rezolvare pe care nu imi vor fi folositoare in viata"

ce tare: câte știi tu de pe acum!

la fel de tare: e bine că-ți plac concursurile, ține-o tot așa DAR nu vei excela in toate - și română și mate și engleză (asta așa, intre noi...)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Giulia! Nu cred ca părintii tai sunt asa aspri severi cu tine, vorbeste cu mama ta si spune i ca tu ai facut tot ce s-a putut pentru a merge la olimpiadă dar nu a depins numai de tine, sunt sigur ca ea te va intelege si te va ajuta, nu te mai gîndii la sinucidere nu aceasta este solutia, solutia este comunicarea dintre tine si părinti, tu mai ai frati sau esti singură la părinti? Gîndeste te ce tragedie le provoci parintilor tai daca te sinucizi, asa ceva nu trebuie sa iti treacă prin minte, esti un copil care are nevoie de iubirea părintiilor si de ajutorul lor, sunt sigur ca parintii tai nu te vor certa din cauza ca nu ai ajuns la olimpiadă, ai luat premiul 1 este un lucru foarte important, este meritul tau, bravo, felicitari, si mult succes in continuare.

| EuGiulia explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc!
Voi incerca...

| mihai69 a răspuns:

Nu te mai judeca așa aspru, e aiurea.
În viață ai parte și de eșecuri, nu numai de succese. Iar părinții tăi știu asta cu siguranță, deci nu îi dezamăgești deloc dacă le spui adevărul. Dimpotrivă, ar fi pentru ei o dezamăgire să afle că ai vrut să ascunzi ceva de ei.
Iar dacă fraza cu care ai încheiat postarea ta ai auzit-o cumva din partea vreunuia dintre ei, atunci cu siguranță părinții tăi sunt cei care nu merită un copil așa bun! Dar chiar și în cazul ăsta, tot e mai bine să le spui; pe urmă, ignoră reproșurile lor. Nu sunt relevante.
Și bagă bine asta la cap: înveți pentru tine, nu pentru ei. Și nici pentru note - adesea irelevante din cauza curriculei și a profilor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te rog sa-ti amintesti ca parintii tai te vor iubi mereu indiferent de notele pe care le iei.Din ce povestesti pari un copil foarte constiincios, asa ca ma indoiesc ca parintii tai te considera aceste adjective dure pe care ti le atribui singura.

Aminteste-ti ca ei fac totul pentru tine si ar fi cumplit de indurerati sa afle ca din cauza presiunii notelor ti-ai luat propria viata. Stiu ca acum exista foarte multa presiune pe copii atat din partea scolii cat si a parintilor, ceea ce inainte nu era cazul. Dar vorbeste deschis cu parintii tai, ca ceea ce se intampla iti afecteaza performanta la scoala si increderea de sine, ca nu te ajuta pe termen lung. Daca te-au indrumat si crescut atat de bine incat sa mergi la olimpiade inseamna ca, cel mai probail, si ei sunt oameni inteligenti care vor intelege.

Va trece si aceasta perioada, iar cand vei fi in clasele mai mari, a VIII-a sau chiar la liceu, vei rade pentru ca ti-ai facut toate aceste griji si ganduri negre degeaba.

Iti mai spun si ca performanta ta scoala nu este legata 100% de adultul care devii mai tarziu in viata. Nu trebuie sa ai 10 pe linie ca sa considere cineva ca vei reusi. Sunt sigura ca vei reusi pe forte proprii sa ajungi unde iti propui, chiar si cu note de 9 sau 8, chiar si cu rezultate nu prea uimitoare la concursuri sau olimpiade. Orice participare, premiu sau chiar esec este un castig in ce priveste inteligenta, planul emotional si maturizarea.

Sunt multe alte probleme importante care vor aparea in fiecare etapa a vietii, dar ce descrii acum pare un stres enorm pentru doar un copil de clasa a V-a. Repet, vorbeste cu parintii calm si sincer, eu cred ca vor intelege.

Iar daca nu, important este ca ti-ai dat silinta.Asta e factorul numarul 1 in viata, sa dai mereu tot ce ai mai bun, indiferent de rezultate. Vei vedea ca lucrurile se rezolva mereu de la sine daca adopti aceasta atitudine si ramai pozitiva.

Si te rog nu iti mai atribui etichete precum,, idioata'' sau altele, fiindca nu esti asa!

Totul va fi bine, capul sus!

| NLS a răspuns:

Pui pariu cu mine ca dacă vei continua sa înveți, peste niște ani tu vei fi sefa vreunui coleg dintre cei ce au mers la olimpiada?

Daca nu stii sa pierzi, nu vei reuși mare lucru în viata, insa dacă te ții de treaba si nu renunti, ai toate șansele sa ajungi unde îți dorești și chiar mai mult.

Am cunoscut personal un profesor de matematica căruia nu i-a fost rușine sa recunoască ca într-una din clasele primare a fost corigent la matematica.
A primit și nițică bătaie de la părinți, dar nu asta l-a determinat sau influențat mai departe.
Ci dorința lui sa arate ca va reuși sa învețe matematica.

Pe de alta parte, nu am cunoscut pana acum nici un profesor de matematica, ce e în același timp și profesor de romana, sau traducător, etc.
Sunt 2 arii diferite, si tu trebuie sa alegi în decursul următorilor 3 ani, ce îți place mai mult.

Si crede-mă, ca dacă îți dorești matematica și informatica, poți face performanta în asta, chiar si fără olimpiada.

PS: nu ascunde adevarul părinților, dar daca stii ca sunt absurzi, fa și tu puțin pe supărata/dezamagita, si n-o sa te mai certe probabil.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună Giulia, notele nu te reprezinta cu absolut nimic, ține minte asta. ( adică nu reflecta inteligenta, ca nu suntem toți buni la toate, altfel îți dai seama ca nu existau meditațiile, etc)
Dacă ai un vis, lupta pentru el.
Și te rog nu te mai autosabota, spunând ca ești proasta sau o dezamăgire, efectiv cred ca ești un copil minunat doar pentru ca încerci din răsputeri sa îți faci părinții mândri.
În legătură cu problema ta, sfatul meu este sa le spui sincer ca a fost cu adevărat mai greu și ca ai avut și emotii. ( doar ești la olimpiada, nu la un test obișnuit).
Și bucurate de copilăria ta, nu te mai îngrijora asupra viitorului, sunt atâtea locuri de munca în lumea asta( nu o sa mori de foame, nu o sa ai lipsa de nimic, o sa vezi ca din tot ce înveți acum importante sunt lecțiile pentru evaluarea națională ( unde, poți sa intri la orice liceu, ca te poți transfera, nu este un capăt de lume și pe viitor dai bacul și alegi o facultate potrivita ( nu este obligatoriu nici sa faci facultatea, poți direct sa te angajezi, locuri de munca sunt).
Mult succes în tot ce îți propui!

| AdioTPU a răspuns:

Cred ca exagerezi draga Giulia. In loc sa privesti la rezultatele bune pe care le-ai avut la romana, te focusezi doar acolo unde nu te-ai descurcat prea bine. Parintii tai sunt prea severi sau exigenti? De aceea iti este teama de ei? In caz ca nu atunci teama ta este nefondata. In locul parintilor tai as fi mandra ca ti-ai dat silinta si ai reusit sa ajungi la olimpiada ceea ce nu multi reusesc. Spune-le adevarul parintilor tai si nu te mai autocritica. Esti un copil bun si inteligent happy

| Utilizatoare123 a răspuns:

În loc să alergi după olimpiade și concursuri inutile, învață tot ce poți despre un anumit domeniu care te atrage. Gândește-te la ce te vezi făcând în zece ani, ce carieră ți-ar plăcea. Gândește PRACTIC. Un om informat, specialist în domeniul lui, va ajunge departe, va avea prestigiu și bani. Dar mai ales, va fi FOLOSITOR societății. Toate notele și diplomele de acum vor fi o iluzie când te vei vedea cu Bacalaureatul luat, dar confuză despre ce vrei să faci în viață. Alege strict un domeniu, o materie și devino cea mai bună la acel lucru. E un stres psihic pentru tine, de care nu ai nevoie, mai ales in vremurile astea absurde, când mai toți elevii dezvoltă anxietate și depresie, să mergi la diverse concursuri care nu îți vor fi de folos în viață, să te frustrezi și să te pedepsești. Ai grijă de mintea ta. Poți să le spui asta și părinților.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Daca tu inveti doar ce presupui acum (cati ani ai?) ca iti vor fi folositoare in viata, nu vei ajunge prea departe.
Spune-le parintilor tai ca ai gandit gresit si ca nu stii suficienta matematica.

| Kaonashii a răspuns:

Asta ti-au spus parintii tai? Ca daca nu iei note mari esti o idioata? Doamne fereste! Eu nu cred asa ceva si nu cred ca esti o dezamagire, faptul ca ai luat premiul 1 din atatia elevi e deja mare lucru si ar trebui sa fii mandra de asta.

Notele nu conteaza in viata. Nici olimpiadele de clasa a 5-a. E foarte bine sa te straduiesti sa iei note mari, dar pentru tine, pentru a-ti exersa memoria ca sa te ajute mai departe, cand o sa fii la liceu si facultate, nu pentru altceva.

Spune-le parintilor ca a fost foarte greu, dar la restul materiilor te-ai descurcat bine.

| MonsterBiker a răspuns:

Greșești, predarea materiilor nu se face cu aplicații în viața reală, nu este demonstrată utilitatea lor, de aceea nu ai Motiv să le înveți. Tu ești Corectă Motivațional, lumea aceasta nu este corectă. Chiar am citit manualul de Psihologie de clasa a x-a, o tâmpenie enormă, o lucrare Total Inutilă. Aș dori să rescriu manualele școlare, poate și tu, în așa fel încât un elev să poată învăța singur Lucruri cu Adevărat Utile.
Am ajutat mulți oameni cu talentul meu de psiholog, dacă vrei să discuți cu mine, tel 0725/422-927.