| Iuli_Catanescu_1977 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Nu inteleg ce sunt semivocalele. Stiu ca sunt e,i,o,u, dar acestea sunt si vocale...chiar nu pot sa inteleg. Va rog frumos, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Anonymus9734678 a răspuns:

Buna! Semivocalele sunt acele vocale care nu se pot prelungii. Cum ar fi in cuvant "oaie", prelungesti "oaaaaieeee", "a" si "e" se pot prelungii(inseamna ca sunt vocale) dar "o" si "i" nu(inseamna ca sunt semivocale). Stiu ca poate o sa iti para amuzant dar asa iti dai seama cel mai usor!
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| AndraAndrada2000 a răspuns:

Semivocalele sunt vocalele care se pot prelungii.