| octimus26 a întrebat:

Cine imi poate spune care sunt semivocalele? Am uitat.Stiu ce sunt, dar nu mai stiu care sunt.

Răspuns Câştigător
| DaReZon a răspuns:

SEMI VOCALELE sunt sunete care se aseamănă cu vocalele, dar nu pot alcătui singure silabe şi se pronunţă la jumătatea intensităţii unei voale. Ele intră în alcătuirea diftongilor şi triftongilor şi sunt în număr de patru:
e, i, o, u
e. i. o. u pot fi:
* vocale: erată, iritabil, orar, umăr;
*semivocale: seară, iar, soare, ouă.

5 răspunsuri:
| DeutsA29 a răspuns:

Semivocalele sunt: e,i, o, u.

| sweetgirl24 a răspuns:

Buna! i,e, o, u pot fi semivocale!

| lolly1130 a răspuns:

Semivocalele sunt :e, i, o, u

| FamOuSs a răspuns:

În limba română există patru vocale care în cadrul diftongilor şi triftongilor devin semivocale: [i], [u], [e], [o]

| KgR a răspuns:

E,i,o,u usor ar trebui si voi sa raspundeti scurt si la obiect!