| HellGirl666 a întrebat:

Mâine dau test la mate, și nu înțeleg Intervalele. Mă puteți ajuta, vă rog?

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Intervalele sunt grupe de numere situate între două numere.
De exemplu, intervalul numerelor naturale dintre 3 și 8 este 3, 4, 5, 6, 7, 8.
Aici sunt niște reguli:
-dacă ți se dă interval închis (paranteză pătrată, mai mic sau egal, mai mare sau egal) înseamnă că primul sau/și ultimul număr se citește, deci din exemplul meu 3 și/sau 8 se citește.
-dacă e deschis (paranteză rotundă, mai mic sau mai mare, fără egal) atunci nu se citește primul și/sau ultimul număr, deci 3 și/sau 8 dispar.

[3, 8) - ăsta se numește interval închis în stanga și deschis în dreapta, și după cum am mai spus (la intervalul închis se pune semnul mai mic/mare sau egal iar la cel deschis doar mai mic/mare, fără egal), va suna cam așa:
x aparține lui N, de unde x este mai mare sau egal decăt 3 și mai mic decăt 8.
Practic, numerele rezultate sunt 3, 4, 5, 6, 7.
Dacă tot nu ai înțeles, întreabă-mă.

2 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Toate nr cuprinse intre a si b sunt in intervalul dintre cele doua numere fara a le pune la socoteala si pe acestea daca e cazul

| SLS a răspuns:

Interval este un termen de bază al algebrei și analizei matematice. Acesta este o mulțime care conține toate numerele situate între două numere indicate.Fie.
Definim intervalul deschis de extremități.Doar prin excertii reusesti.

.