| anonim_4396 a întrebat:

maine dau teza la romana si vreau sa o fac cat mai bine! asa ca daca ati putea sa imi dati variante de teza pentru clasa a 7 va rog! doamna a zis ca va fi ceva gen un text si niste intrebari pe baza textului! va rog sa m ajutati dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| greatLOL a răspuns:

Noua ne-a dat un text Dan, capitan de plai, si niste exercitii pe baza acestuia, sa gasim adverbe relative, sa dam un alt exemplu de proprozitie in afara ca cel din text ( cuvantul gol ), sa dam 2 sinonime pentru cuvantul vechi si sa analizam pronume, sa facem o compunere de 8-10 randuri in care sa il caracterizam pe Dan. Cam asta se da, dar tu invata foarte bine pronumele, adverbul si adjectivul! Si sa stii sa faci o caracterizare, a da, ne-a mai dat 2 exercitii, unul cu masura primelor 4 versuri si al 2-lea puhhh ce prost is am uitathee hee) Ti-am zis ce sa inveti. bafta. Eu sunt din Buzau tongue

| Dilavia a răspuns (pentru greatLOL):

Ceva gen asa mi-a dat difera textul si compunerea noua ne-a dat de facut 2 compuneri! nu a fost mare chestie cam ca a ta! mersi de raspuns ai vot!
aaa da si mamaia mea e tot din Buzau!

| greatLOL a răspuns (pentru Dilavia):

Mersi :*