| 123456789qwertuiop a întrebat:

Buna nu este asa ca un profrsor stie mai mult decat oricine prin ce a trecut sa ajunga profesor? pentru eu vreau sa devin profesoara de engleza si ma inteleg bine cu profesoara mea de engleza si as vrea s-o intreb cum este ce liceu a urmat,facultate chestii d-astea, dar mi-e foarte rusine sa o intreb.eu fac si meditatii la engleza medidatoarea fiind profesoara de romana si engleza.dar mi-e rusine s-o intreb pe ea.sunt timida de fel, si mi-e foarte rusine.M-am gandit sa ma duc cu o fata in curte cand profa de engleza e de servici sicumva s-o fac sa auda ca vreau sa devin profesoara de engleza. poate atunci ma va ajuta.ce sa fac? ps:sunt in a 6a dar eu vreau sa mi se indeplineasca visul acela de a fi profesoara de engleza.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar, este mai mult ca sigur absolventa a unei facultati de litere. Daca preda engleza, atunci va specializarea este pe engleza si inca o limba. Daca preda romana, atunci specializarea este pe romana. La Facultatea de Litere ai nevoie sa ai specializarea pe doua limbi. De asemenea, cel mai probabil are facute si niste cursuri pedagogice. Nu te mai poti face profesor fara ele.
Cat despre liceu, chiar nu prea conteaza, insa cel mai indicat ar fi un liceu filologic.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai de capul meu cata planul si cate griji cand poti pur si simplu sa intrebi. De fapt nici nu e nevoie sa intrebi. Faci un liceu cu profil filologie apoi facultatea de litere cu specializare limbi straine si gata

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E absolventă a unei facultăți de litere, cu specializarea engleză-română, ori română-engleză, dacă spui că dascălul îți este și profesor de limba română. Poate, prinzi nițel curaj, pentru a o ruga, să te mediteze (și) la limba română.

| 123456789qwertuiop explică (pentru floresdemayo):

Nu eu fac la scoala engleza cu o profesoara si fac cu alta profesoara care are 2 specialiati mediatii la engleza.s-o intreb pe profesoara mea de engleza de la scoala? si lucrul si mai cudat este ca se cunosc!

| floresdemayo a răspuns (pentru 123456789qwertuiop):

Ți-am spus ce studii are. Acum, vrei să-ți dea CV-ul ei? Are absolvită Facultatea de Litere. Dacă are și un master, ori doctoratul, asta e problema ei. Dar, ca să fii profesor, nu contează ce liceu ai absolvit. Ci, trebuie să fii absolvent(ă) a facultății respective, să ai definitivatul (titularizarea nu e obligatorie, dacă vrei să fii, ori ai neșansa, de a fi toată viața, profesor suplinitor).
Tu, înainte de a învăța limba engleză, apucă-te serios de studierea limbii române. Mi s-ar părea ciudat, să poți scrie corect într-o limbă străină, atunci când nu ești capabil(ă) de a scrie corect, în limba ta maternă.
Dacă ești conștiincioasă, vei reuși. Însă fără muncă...

| Fatamuntilor a răspuns:

E bine ca vrei sa visezi si trebuie sa lupti pentru asta!
Nepoata mea de sora a facut engleza intesiv la gradinita si a studiat pana in prezent (este in clasa a XII -a.
Vreau sa-ti spun ca ar trebuit sa fi studiat engleza de mica! Ai studiat la scoala acest obiect?
Oricum, nu strica sa studiezi pentru cultura ta aceasta limba, nu stii cand iti este de folos.Ca romana de alfel...
In orice caz, pana atunci mai sunt niste ani si ai timp sa te hotarasti!

| 123456789qwertuiop explică (pentru Fatamuntilor):

Da l-am studiat si fac si meditatii eu fac ore duble fata de colegi mei in loc de 2 ore/sapt. eu fac4 ore/sapt.