| ICorruptedMindsI a întrebat:

Bună! Nu știu dacă aceasta este categoria potrivită problemei. În cazul în care nu este, vă rog sa mă anunțați.

Întâmpin o problemă legată de facultate de ceva timp și nu știu ce ar trebui sa fac.

Din cauza coronavirusului, nu am reușit sa intru la facultatea la care am vrut, dar, în schimb, am intrat la una privată. Am plătit prima taxă, însă tatăl meu(singurul care lucrează) nu îmi mai poate plăti facultatea. Acesta este unul dintre motive pentru care nu mai pot continua. Al doilea este acela că nu îmi place facultatea. Așadar, voiam să renunț și să îmi iau diploma.

Am mers la secretariat și am fost informată că cererea de întrerupere a studiilor putea fi depusă doar înainte de începerea sau la începutul anului universitar(ceea ce mi se pare o absurditate, dar nu sunt expertă în acest sens).

Am mai fost informată că mă pot înscrie în vară la o altă facultate cu o copie legalizată dupa diploma de BAC și o adeverință care atestă faptul că diploma mea în original este la cealaltă facultate. Știu că în cazul admiterii trebuie adusă diploma in original, dar ca să o obțin de la facultatea privată fie trebuie să plătesc taxa integrală (pentru care nu am banii) sau să aștept până la sfârșitul anului universitar unde voi fi exmatriculată iar diploma îmi va fi înmânată.

Îmi este frică, deoarece mă gândesc că termenul limită în care pot aduce diploma în original la facultatea la care mă voi înscrie va fi scurt și nu voi putea să îmi depun diploma la timp.

Persoanele care au trecut prin situații de genul sau persoanele care sunt în stare să îmi răspundă, vă rog să mă ajutați. Dacă am acea adeverință, pot să amân aducerea diplomei în original până când voi fi exmatriculată(probabil cu puțin timp înainte ca anul universitar sa înceapă)?

Vă mulțumesc!

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Hmm, cam dubios contract ai semnat. Cu se numeste sublima institutie?

| zurick a răspuns:

E cea mai mare absurditate.
Știu persoane care au renunțat la mijlocul anului după sesiune.
Cel mai bine e să citești regulamentul facultății dacă nu scrie nimic legat de asta, te duci cu el la secretariat.
Cât despre renunțat la sfârșitul anului, depinde de pandemie. Anul trecut am fost la facultate, facut o cerere de împrumut al diplomei, scanat-o și trimis dosarul electronic. Acum nu știu ce politică vor avea anul acesta.

| ICorruptedMindsI explică (pentru zurick):

Am să citesc mai în amănunt regulamentul, dar din câte am văzut scrie clar că trebuie să plătesc taxa pentru ca dosarul să îmi fie eliberat. Dacă nu o plătesc, mă vor exmatricula cel mai devreme în septembrie, cel mai târziu în octombrie, și atunci îmi vor înmâna dosarul.

Persoanele care au renunțat la mijlocul anului au fost la fel la o facultate privată? Nu au trebuit să plătească taxa integrală pentru dosar?

| zurick a răspuns (pentru ICorruptedMindsI):

Trimite-mi regulamentul te rog.
Era facultate de stat, însă nu, nu au plătit tranșa următoare de taxă.
Poți de asemenea să te înscrii în iulie ca și cum vrei să faci 2 facultați și să renunți la cea privată în septembrie.

| ICorruptedMindsI explică (pentru zurick):

Regulamentul este în format PDF. Cum vi l-aș putea trimite?

La acest lucru mă gândeam, dar dacă să spunem că intru la bursă, va trebui să renunț și să mă înscriu la taxă, întrucât diploma mea este la facultatea privată, nu?

| Robert03122002 a răspuns:

Îți poți lua diploma in original! Altfel, ei comit o infracțiune! Și de ce nu te-ai dus la munca pentru a continua? Sau dacă nu aveai bani, de ce ai ales o facultate privată?

| ICorruptedMindsI explică (pentru Robert03122002):

Scrie în regulamentul lor că nu îmi pot lua dosarul cât timp taxa integrală nu este plătită. Am încercat să discut cu secretariatul, dar până la urmă mi-au spus să îi scriu rectorului și să aștept răspuns de la dânsul.

M-am simțit presată de părinți, deoarece erau foarte triști și supărați că nu am intrat unde am vrut. Am trecut și printr-o despărțire destul de urâtă care mi-a afectat nota de la BAC. Deci am vrut să îi liniștesc prin a intra la o altă facultate, dar am realizat că nu mă atrage iar profesorii nu își dădeau nici interesul. Din toate cursurile pe care le aveam, numai trei făceam(cu doi profesori).

Am comunicat acest lucru secretariatului, dar au spus că nu este treaba lor.

Aș fi avut banii dacă măcar toate cursurile ar fi fost făcute, dar având în vedere lipsa acestui interes din partea întregii facultăți și, de asemenea, faptul ca tatăl meu încearcă din răsputeri să cumpere o locuință unde să ne mutăm (casa și mediul în care stăm în momentul acesta nu sunt unele tocmai benefice pentru mine, mama mea și tatăl meu), nu am mai vrut să continui. Aș vrea să mă pot angaja undeva, dar îmi este și frică... Fie de eșec, fie că am să fiu o piedică, fie că nu am să găsesc ceva la care să fiu bună.

Încerc în momentul de față să strâng câțiva bani prin intermediul scrisului, deoarece am câteva oportunități oferite din partea a câtorva site-uri e-book unde mă plătesc dacă îmi înscriu cartea.

Mulțumesc pentru răspuns!

| Robert03122002 a răspuns (pentru ICorruptedMindsI):

Care este numele facultății?

| ICorruptedMindsI explică (pentru Robert03122002):

Este o Facultate din cadrul UEB. Științele Comunicării.