| HarryPotterForever_1043 a întrebat:

Nu stiu in ce categorie se incadreaza intrebarea. Deci, cand incepe scoala, eu voi fi in clasa a 6-a. Doresc sa fac in particular desen, pian, germana si engleza. Considerati ca este prea mult si ca nu voi avea timp sa ma relaxez? Mie mi se pare ca nu, dar multi zic asta. Va multumesc.

14 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Incearca.daca te epuizeaza renunti.e bine oricum ca te gandesti sa te perfectionezi pe ceva.mai ales daca te pot sustine financiar parintii fa asta.bafta.

| Xlove64 a răspuns:

Desenul germana si engleza nu`ti vor ocupa mult timp
In schimb pianul. daca vr sa te apuci serios trebuie sa exersezi foare mult timp

| Luissa123 a răspuns:

Ok pai eu tot varsta ta am sin fac pian,vioara, mandolina, si sectie de baschet si am si timp liber imi place sa ma implic in multe

| DarkShina5566 a răspuns:

Wow,chiar ca vrei sa faci multe.Axeaza-te mai mult pe ce iti trebuie,de exemplu engleza-care este foarte importanta, pe urma poti face desen care este foarte relaxant si sa stii ca si mie mi-ar place sa pictez dar nu am talent.Ce vrei tu sa faci iti cam ocupa tot timpul si nu mai ai timp pentru tine, oricum esti cam micuta safaci si pian si desen si germana (care este foarte grea). Pianul se incepe de la 3-4 ani iar germana ai timp sa o inveti. Puteai vara asta sa mai faci cursuri. Sper ca te-am ajutat.

| ecristinamc a răspuns:

Daca citesti asa cele patru materii spre care vrei sa te perfectionezi este foarte simplu:un pic de engleza,doua trei boabe de germana, un cantec la pian si o schita al desen si totul e gata.ei bine nu e asa.
In primul rand cei care vor sa faca pian trebuie sa aiba anumite particularitati:degete lungi, sa fie inalti etc.iar el se incepe de la o varsta foarte frageda pentru ca atunci este mai usor de inteles si toate lucrurile legate de el si mai usor de retinut.
Desen este intr-adevar foarte greu iar daca vrei sa te perfectionezi ai mult de munca.
In clasa a VI-a imi amintesc ca intram la 12:30 si ieseam la 18:30.Hai sa iti fac tie un program:sa zicem ca te scoli la 8:30 deci iti mai raman patru ore.Seara trebuie culci la 23:30 deci iti mai raman 5 ore si in total 12 ore.Ore in care trebuie sa manancI(spune o ora) sa te pregatesti de scoala*(imbracaminte +ghiozdan aranjat etc inca o ora)plus temele care iti i-au cam 2-3 ore daca te pui pe ele serios si nplus alte cateva ore de invatat.Iti mai ramane timp de altceva? nu cred.In plus engleza si germana eu zic ca merg pentru ca sa zicem faci prega la engleza sambata si duminica la germana dar la desen si pian ai foarte ult de munca cu antrenamente uneri chiar zilnice.
Eu iti recomand sa te axezi DOAR pe limbile straine. daca insa ai si mare talent la desen fa si un pic de desen dar fa-l doar pentru a te relaxa 1 maxim 2 ori pe saptamana. Pian daca nu ai avut vreo tangenta cu el nu are sanse sa incepi acum pentru ca e foarte greu.In fine.
E DECIZIA TA! Dar sfatul meu e sa te axezi si pe ceea ce poti face nu doar ceea ce iti placewinking Pentru ca si eu vreau sa fac si handbal si sa si urmez cursuri de canto plus timp liber si ore de pregatire la romana mate si engleza.dar na.
Bafta!

| Ryuk751 a răspuns:

Mie unul mi sar parea ca e cam mult.trebuie sa iti mai ramana si tie ceva timp pe care sa il imparti cu familia, prietenii, etc.

| l1t7leb0y19 a răspuns:

Http://www.foreverfriendsclub.cif2.net/......d1017.html

Citeste asta si vei intelege ca esti libera sa faci ORICE iti doreste tie inimioara :) Si daca iti place ceva... JUST DO IT :)

| inainnes a răspuns:

Eu am terminat liceul de arta anul asta, la sectia desen. Vreau sa iti spun ca erau zile in care aveam atelier si de la 8 la 4 dupa masa. In niciun caz nu as fi avut loc de alte activitati. Macar alege o specialitate si o limba. Nu te amesteca cu toate, ca nu va iesi bine. happy

| ColorWorldFantezi a răspuns:

=`. Nu stiu eu una am auzit ca in clasa a 6 a este cel mai usor deoarece si eu trec tot in clasa a 6 a si nu prea stiu dupa mine nu o sa ai timp sa studiezi decat engleza si pianul daca nu vreai sa stai pa la 3 noapte cu nasu in carti happy Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Eu zic să le încerci pe toate la început, apoi să alegi ceea ce îţi place cel mai mult. Oricum, e greu să înveţi două limbi străine în acelaşi timp şi să te mai şi iniţiezi în două arte în acelaşi timp. Dacă ar fi să aleg pentru mine sau pentru copilul meu, aş alege limba germană şi desenul. Depinde mult şi ce aptitudini ai tu. Succes!
Dacă mai ai timp pentru o ocupaţie plăcută şi folositoare, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

| oliviaaa a răspuns:

Buna! Cred ca te vei incadra in timp. Succes!

| Anna1230 a răspuns:

Buna!happy
Personal, nu cred ca este prea mult. Eu am intrat in clasa a 7-a de curand, si fac pian, canto, teorie muzicala, flaut, chitara, germana, astronomie, engleza si as dori sa ma apuc si de vioarahappy Imi ramane destul timp liber pentru teme, relaxare, prieteni, filme, bla bla. Mi se pare ca este foarte important sa te implici in multe activitati de genul acesta, pentru ca iti vor fi foarte folositoare pe viitor. Si pentru distractie imi ramane mai mult weekendul. Cateodata am impresia ca n-o sa mai pot rezista cu atatea pe cap, dar si roadele sunt uimitoarehappy Nu pot sa zic ca am note proaste la scoala, dar nu sunt nici geniul clasei. Am mediile generale in jur de 9.85, si pot sa zic ca sunt multumita.
Bine, o sa ma las pe mine, si revenim la tine. Daca vrei, POTI!
Si iti urez mult succes in activitatile pe care le practici si respect talentul pe care il ai!happy

| Alexandruone a răspuns:

Daca iti dai silinta poti, dar sa nu crezi ca vei face asta intr-un timp scurt.

| robert_3940 a răspuns:

Buna! da va fi foarte greu dar daca esti sigur pe tine si vrei cu adevarat sa practici toate aceste lucruri vei reusi... funditabig grinhappy