| andrey843 a întrebat:

Cine stie ce se studiaza la stiintele naturii la un liceu?

Răspuns Câştigător
| reflection13 a răspuns:

Da. Mate se face intr-a 9-a si a 10-a. In schimb faci Limba romana si literatura comparata intensiv, adica multe comentarii, analize de text, critica literara. Si e putin mai mult de citit. Mie personal nu mi se pare un profil dificil, desi eu am terminat stiinte ale naturii si pot spune ca am avut de citit si de analizat literatura la greu (ti-am mai raspuns o data, dar se pare ca nu a vrut sa apara mesajul respectiv).

5 răspunsuri:
| reflection13 a răspuns:

Chimie, biologie si fizica. Astea sunt materiile de profil.

| andrey843 explică:

Si se bazeaza cumva si pe mate?

| reflection13 a răspuns (pentru andrey843):

Evident. Este profil real. Se face destula matematica. Ce e drept nu la nivel de Matematica-Informatica (M1) dar oricum nici ca la Filologie (unde se face matematica doar 2 ani).
La Bacalaureat vei avea M2 la mate ca nivel de dificultate.

| andrey843 explică:

La Filologie faci 2 ani mate? a 9-a si a 10-a sau ce ani?

| reflection13 a răspuns (pentru andrey843):

Da. Mate se face intr-a 9-a si a 10-a. In schimb faci Limba romana si literatura comparata intensiv, adica multe comentarii, analize de text, critica literara. Si e putin mai mult de citit. Mie personal nu mi se pare un profil dificil, desi eu am terminat stiinte ale naturii si pot spune ca am avut de citit si de analizat literatura la greu (ti-am mai raspuns o data, dar se pare ca nu a vrut sa apara mesajul respectiv).

| andrey843 explică:

Mersii mult