| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, o intrebare pentru sefii din sistemul de invatamant, daca un profesor acum bibliotecar la o scoala gimnaziala are probleme de comportament, este in tratament, are schizofrenie cu internari repetate mai prin tinerete pe la psihiatrie, are voie sa lucreze in invatamant?

5 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Nu stiu daca esti sarcastic sau nu, dar schizofrenia nu inseamna "sa ai mai multe personalitati". Boala cu mai multe personalitati se numeste DID sau pe romaneste "Tulburare de identitate disociativa" / "Personalitate multipla", care nici macar nu se manifesta in modul in care l-ai precizat, nu isi "vorbesc" reciproc personalitatile in capul persoanei. Schizofrenia e o boala severa care isi pune amprenta destul de tare asupra vietii individualului si consta cel mai mult din halucinatii, paranoia, tulburari de comportament, delir,
tendinta de izolare, apatie, motivatie scazuta, in unele cazuri violenta.
Acum pentru raspuns la alexandrubt13.
Schizofrenia nu poate fi tratata astfel incat sa dispara, poate fi doar "tinuta in frau" sa zic asa, cu ajutorul medicamentelor. Profesorul poate lucra in invatamant atat timp cat nu reprezinta un pericol pentru elevi. Cunosc o persoana care sufera de schizofrenie si este profesoara de desen. Tin sa mentionez ca persoanele schizofrenice tind sa manipuleze lucrurile foarte mult. Tipa respectiva pe care o cunosc nu si-a mai luat medicamentele si a fost un haos total. I-a zgariat intreaga fata sotului surorii sale, ca mai apoi sa minta spunand ca el a vrut sa o loveasca. Si-a batut MAMA, de a bagat-o in spital cu o coasta rupta si a primit ordin de restrictie. Nu cred ca a fost lasata la inmormantarea ei. Nu stiu daca mai lucreaza in invatamant. Depinde de caz, dar persoanele schizofrenice pot fi violente. Nu e de joaca cu refuzarea medicamentelor.

| and0ra a răspuns:

Nu inteleg ce mesaj doresti sa imi transmiti happy

| RxTx a răspuns (pentru and0ra):

Nu vreau sa iti transmit nimic. Sunt obosit si nu mai vad bine.

Cat despre profesorul profesoara schizofrenica

Daca isi ia medicamentele si lucrează frumos la liceu eu as lasa-o sa lucreze pama la prima abatere.
Trebuie sa trăiască si ea din ceva.

Dacă face greșeli se comportă aiurea...
Atunci da trebuie data afara.

Eu vorbesc aici din punct de vedere omenesc.
Daca este un profesor ok exemplar care nu supără pe nimeni la locul de muncă

Eu zic a omenește ar fi sa fie lăsată sâ iasă la pensie pe caz de boală.
Ai putea sa ii sugerezi sa de retragă pe caz de boală.

Mai buna o retragere pajnică așa cu vorba bună și cu frumosul

| alexandrubt13 explică (pentru RxTx):

Bine ca raspuns nimic concret si la subiect, in invatamant stiu ca nu poti lucra cu schizofrenie ca oricand esti un pericol si poti face prostii si baga si pe altii in cecetari si sa nu uitam ca acestia figureaza in evidente si se poate cerceta si vedea tot ce are daca apare o reclamatie sau are un exces de nebunie deci eu am dorit un raspuns de la cei din domeniu si mai ales sefi conducatori care stiu legile invatamantului m-am lamurit

| and0ra a răspuns:

Felicitari tie! happy