| anonim_4396 a întrebat:

Buna, pe primul sementru am ramas corigenta la Matematica asa ca nu mi-a incheiat media, am terminat cu 4 la mate, daca sem acesta fac media 6, anul il închei cu media din sem 2? Pentru ca nu se poate face media cu cea din primul daca nu s-a incheiat. In concluzie, cu ce medie termin sem asta este media cu care termin anul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai avut media incheiata pe sem.I atunci ai fost declarata amanata pe semestru si trebuia sa-ti incheie media pe sem.I pana la sfarsitul sem.II (in acest an scolar), conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 118.(1)Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(1^1) În anul şcolar 2021-2022, prin derogare de la prevederile alin. (1), elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară până cel mai târziu în ultima zi a semestrului al II-lea al anului şcolar 2021-2022.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."
De regula nu se poate incheia media anuala cu o singura medie semestriala, exceptie este cazul ca exista module care se invata doar un semestru, nu este cazul tau.