| Nimeni91 a întrebat:

Buna!
Pentru cai care au beneficiat de burse sociale în facultate. Am văzut în lista cu documente și "documente justificative de la Administrația Financiara privind veniturile nete obținute din activități autorizate (de exemplu, chirii)". Daca noi nu avem alte activități care aduc venit, în afara de locurile de munca ale părinților și venit din exploatările agricole, atunci oare mai trebuie depus acest document? Și trebuie depus pentru fiecare membru al familiei în parte( noi fiind patru)? Și de unde se obține? De la primărie?
Și încă ceva, adeverință de la primărie care ateste veniturile agricole ale studentului și ale familiei. Tatăl meu are niste aventuri, dar eu, personal, nu am. Daca eu nu am, ar trebui sa duc și pentru mine cum că am zero aici? Mi se pare ciudat, dar așa am citit în lista de documente, că trebuie aduse aceste documente, indiferent daca facem sau nu bani, ca sa demonstram situația materială. Dar daca eu personal nu am venituri din exploatari agricole, ci doar tatăl meu, mai aduc și pentru mine? O sa intreb la secretariat miercuri, sa vad ce documente trebuie aduse.
Va mulțumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Bursele sociale se acorda celor care au venitul pe cap de familie MAI MIC decat pragul stabilit.
Nu se acorda bursa sociala celor care detin nici posibilitati de a realiza venituri mai mari (terenuri agricole, imobile sau masini scumpe etc.).

Din acest motiv se cere adeverinta de venituri (de la Administratia Financiara de stat si ceea locala - primarie) pentru fiecare persoana majora din familia, cu care stai impreuna (tata, mama si tu, daca esti major).