| JustMusic a întrebat:

BUna, pentru cei care se pricep la economie, la problemele legate de preturi dupa ce fac tabele cu valori cum calculez Utilitatea totala(Ut)? dupa ce criterii imi dau seama care sunt volorile pe care le adun? Dau funda celui/celei care imi explica.

2 răspunsuri:
| AdeeKidd a răspuns:

Imi poti da mai multe detalii? As putea sa-ti explic chestii legate de acest gen doar ca nu inteleg la te te referibig grin

| JustMusic explică (pentru AdeeKidd):

Pai, sunt probleme la lectia cu venituri relative si preturi relative, un exemplu de problema Ș mi se da venitul egal cu 12 unitati de masura unitatea marginala a lui x egal cu 15-3x, Umgy egal cu 16-4 y, pretul lui x=cu cel a lui y= 5 um.Eu de la datele astea stiu sa fac tabelele in care ii dau valori lui x/y, unde am Umg x si Utgx si Umgx supra pret.Aste stiu sa le fac. dupa trebuie sa calculez utilitatea totala formula e asa Ut=utx+uty eu nu stiu care e utilitatea totala a lui x si y cum o aflu pe asta pe ce criterii?