| Adutzu2 a întrebat:

Cine imi explica si mie despre performanta unui PC?
Valori minime, maxime: CPU, procesor, RAM, Placa video...Cat trebuie sa fie pentru ca un PC, sa ruleze destul de repede...Chestii din astea. Nu prea ma pricep. Ofer FUNDA celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| hypentakill a răspuns:

CPU minim - 0.8 GHz single core... maxim - Xeon Phi 61 core si ca frecventa Andre Yang prin OC a ajuns la 8794 MHz ( AMD FX-8350)
Recomandat : Quad-core 3.0 GHz (AMD) / Dual Core 3.1( Intel)
RAM : min 128 MB max. 64 GB
Recomandat : 4GB
GPU* : min 512 MB max 8GB
Recomandat*: 1GB
*Nu sunt necesare pentru functionarea calculatorului.
Tip : Nu scrie cu litere mari ca tot inteleg, exprima-te mai bine data viitoare.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa-ti explice cineva ar trebui sa scrie pagini. astea se face prin citire pe net sau carti si cu un profesor lanaga tine

| relian a răspuns:

Performanta unui PC? Mai intai trebuie sa stii la ce folosesti acel PC.Asa performant nu este nici un calculator, pentru ca zilnic apare unul mai bun.Deci trebuie sa stii pentru ce vrei tu sa il folosesti.De ex daca doresti sa joci jocuri cel mai bine ar fi sa mergi la un magazin sau sa cauti pe net cele mai noi jocuri, ori ce jocuri vrei tu sa rulezi si pe acele jocuri scrie cam ce PC ar trebuie sa detii pentru ca jocurile sa poata fi rulate. Daca insa folosesti Pc-ul asa doar pe net, stiu si eu sa citesti ceva chestii de genul asta, facebook bla bla atunci chestia asta orice calculator o poate face.Dar cel mai indicat este un PC ce ruleaza un sistem de operare mai nou ca de ex windos 7 sau 8 pentru ca multe chestii sau unele nu mai merg bine pe sistemele vechi.Deci daca cumperi un calculator cu windos 8 atunci e f bun asa pentru chestii usoare. daca vrei jocuri ti-am spus aia faci citesti pe carcasa jocului ce cerinte minime are acel joc.Acolo spune ce procesor, ce ram, placa video etc trebuie.Ca un PC sa ruleze repede ca PC da ai nevoie de stiu si eu un i5 ori peste, insa atentie poti sa ai si OZN ca daca ai netu slow ala n-are ce face sta pe loc si el.e ca si cum ai stiu s eu ce masina dar nu ai sosele unde sa o folosesti.In ziua de astazi calculatorul fara net se pare ca nu are mare valoare pentru utilizatori ca noi si bineinteles exceptind pe cei care joaca, desi si acolo avem destule jocuri pe net unde parca este mai atractiv sa joci.Deci mie personal un i3 pe laptop mi se pare slow.Are cineva un i3 Sony si e slab slab rau.i5 parca mai vine de acasa zic eu. Daca vrei desk atunci merge si i3.Acum nu stii de AMD pentru ca folosesc des Intel.Dar cum am spus depinde pentru ce doresti sa folosesti acel PC.Atentie in cazul laptopurilor si nu stiu daca si al desktopurilor dar cele noi sint foarte prost facute, cu piese parca facute la nu stiu ce dughene din colt.Toata lumea se plinge de laptopurile noi, fel si fel de probleme.Indiferent de brand se pare ca toti cauta sa le faca cit mai ieftin si sa le vinda cit mai scump.Cauta sa le puna componente cit mai mari sa ia ochii clientului dar nu mai stau sa il balanseze sau cum zic ei sa-l faca sa lucreze eficient.Se incalzesc au tot felul de probleme pentru ca nu exista o corelatie f buna intre piese si sisteme.De ex pun procesoare mari, placi video mari dar sistemul de racire e ca si ala vechi.Asta face ca masina sa se incalzeasca si de aici apar tot felul de probleme.le fac cit mai mici mai subtiri, nu se pot raci cum trebuie si apar f multe probleme.Un brand care is merita bani este Apple.Multi spun aaaa platesti doar brandul, dar nu e deloc asa.Eu am luat un PC am dat pe el 1500$ si dupa 1 an si jumate l-am aruncat la gunoi s-a dus de suflet.Deci astea ce le-am spus mai sus le am aflat de la multe serviceuri de calculatoare, ei mi-au spus chestiile astea.Scuze pentru roman dar macar poate iti faci o idee.

| hypentakill a răspuns:

Investeste in placa video pentru jocuri. Procesorul trebuie sa fie bun ca sa nu faca bottleneck iar sa ai cel putin 4GB ram. Placa de baza sa fie buna ca sa poti sa fii sigur ca poti avea un upgrade fara ca sa iti arzi placa. Si cel mai important SURSA. Daca o ai prea mica tot sistemul tau poate ca sa arda. Carcasa trebuie sa fie destul de mare ca sa mentina un "air-flow" bun. Un sistem de budget "entry-level" ar fi:
CPU: AMD Athlon X4 750K 3. 4GHz Quad-Core Processor
MoBo: MSI A55M-E33 Micro ATX FM2+ Motherboard
Mem: G.Skill Ripjaws Series 4GB (2 x 2GB) DDR3-1600 Memory
Storage: Western Digital AV-GP 320GB 3.5" 5400RPM Internal Hard Drive
VC: Sapphire Radeon HD 7770 1GB Vapor-X Video Card
Case: Sentey CS1-1398 PLUS ATX Mid Tower Case
PSU: Corsair Builder 430W 80+ Bronze Certified ATX Power Supply
Optical Drive: Asus DRW-24B1ST/BLK/B/AS DVD/CD Writer

| hypentakill a răspuns (pentru hypentakill):

Cat despre maxim aici putem vorbi de 4-way crossfire SLI cu GTX TITAN si Intel Xeon 12 cores cu 64 GB RAM numai ca nu cred ca este inca un psu destul de puternic ca sa-l alimenteze (2100 W maximum.)

| Adutzu2 explică (pentru hypentakill):

Deci, Eu vreau ceva de genul:
ex: RAM: mimin x MB, maxim y GB, ca un PC sa ruleze destul de bine e de preferat sa aiba macar z MB/GB.
ceva de genul asta vreau

| hypentakill a răspuns (pentru Adutzu2):

Daca vrei sa joci un joc anume te poti lua dupa specificatiile acelui joc si sa iti faci calculatorul de acolo:
EX: CPU daca mergi pe Intel ---> de la G series in sus
AMD ---> Athlon in sus

RAM ---> minim 4GB DDR3

Placa de baza ---> 1 GB la sub 1080p si +2GB la peste 1080p

Sursa ---> depinde de sistem

Carcasa ---> sa aiba un air-flow cat mai bun

OS---> Win7 x86

Storage ---> 320 GB in sus

Monitor ---> 1600 x 900 in sus

| Adutzu2 explică (pentru hypentakill):

Tot nu ai inteles, Nu ma intereseaza pentru jocuri sau pentru un PC nou sau altele. Ma intereseaza pentru cultura mea deste performanta unui PC.

Ma intereseaza ce valoare/capacitate MINIMA poate avea in GENERAL un PROCESOR, RAM, PLACA VIDEO si ce valoare/capacitate MAXIMA poate avea fiecare din ele. Ex: Un procesor poate avea minim atatia MHz/GHz si maxim atatia GHz.

Si ma mai intereseaza ce valori/capacitate ar fi de preferat sa aiba fiecare din ele ca un PC sa ruleze in general destul de bine, adica sa nu se incarce o pagina de net in "5 ore" si sa nu astept "5 ore" sa se deschida un program sau un fisier.
Repet, in GENERAL!

| hypentakill a răspuns (pentru hypentakill):

Placa video *

| hypentakill a răspuns (pentru Adutzu2):

CPU minim - 0.8 GHz single core... maxim - Xeon Phi 61 core si ca frecventa Andre Yang prin OC a ajuns la 8794 MHz ( AMD FX-8350)
Recomandat : Quad-core 3.0 GHz (AMD) / Dual Core 3.1( Intel)
RAM : min 128 MB max. 64 GB
Recomandat : 4GB
GPU* : min 512 MB max 8GB
Recomandat*: 1GB
*Nu sunt necesare pentru functionarea calculatorului.
Tip : Nu scrie cu litere mari ca tot inteleg, exprima-te mai bine data viitoare.

| TnT123 a răspuns:

TRebuie sa ai rami placa video si procesor dar sa le ai bunicele si iti va merge compul avios

| Adutzu2 explică (pentru TnT123):

Asta stiam deja!

| TnT123 a răspuns:

3 sau 4gb rami
1 sau 2gb placa video
procesor macar Intel i 3 sau i5

| TnT123 a răspuns:

Soer ca te-am ajutat cat de cat