| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Peste o saptamana incep clasa a 12-a si sunt la profil real, matematica-informatica. Stiu deja ca o sa dau bacul la chimie. Ce facultate pot sa fac daca dau bacul la chimie anorganica? Chiar nu stiu la ce facultate sa merg. La chimie ma pricep cel mai bine, la bio sunt multe denumiri, unele chiar complicate, si la fizica si informatica sunt praf. Si daca voi sunteti deja la facultate, imi spuneti va rog la ce facultate si cum este acolo?

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

La bio chimie ai mai multe ore de chimie pe săptămână. Eu am terminat mate-info și acum sunt la Farmacie. Te poți duce la facultatea de chimie, sau de inginerie chimica și apoi poți face un master că sa lucrezi in controlul alimentelor, diferitelor produse de pe piata, te poți face profesor, sau poți merge la Farmacie și mai apoi sa lucrezi ori în farmacie, ori într-un depozit, ori in controlul medicamentului, ori in cercetare. Dar oricum vei face mai multe tipuri de chimie și diferite materii pe lângă (fizica, bio, poate chiar și ceva mate). Poți căuta pe net orare de la diferite facultăți să-ți faci o idee de ce materii sunt.

| Yurisa a răspuns:

Poti sa dai la orice facultate. Nu conteaza la ce dai bacul

| FaraNume1245 a răspuns:

Poți să dai la orice facultate vrei. Nu interesează pe nimeni din ce ai dat bacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți sa mergi la UPB la Inginerie Medicală, e o facultate unde chiar înveți ceva și ai mai multe oportunități decât dacă ai da pe la UniBuc la facultatea de chimie. Nu zic că e ușor sau că e greu, poate pentru mine e ușor si pentru alții nu, depinde de fiecare.

| giyongchyz a răspuns:

Dacă vrei să mergi pe o facultate de chimie o să ai nevoie și de biologie și de fizică. Dacă astea ți se par complicate, atunci nu știu ce să-ți zic. Eu sunt la Automatică și Calculatoare, e destul de greu, dar asta e.

| Antonia0970 a răspuns:

Poti sa obtezi pentru orice dorești, eu ți-aș recomanda facultatea de chimist...Nu mai știu cum se numeste acum, pe timpuri era altfel, doar ca iti trebuie si biologie și nu prea găsești facultate care sa se bazeze doar pe chimie, nu si pe biologie