| LuYzYka a întrebat:

Poate cineva sa imi explice si mie propozitia subordonata atributiva si propozitia subordonata subiectiva? Luni dau simulare la romana si nu le-am inteles. Va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| Miranda29 a răspuns:

Propoziția atributivă constituie în frază o realizare propozițională a atributului.
Propoziția subordonată care determină un nume din propoziția regent și răspunde la întrebările atributului care?, ce fel de?, al cui?, cât?, se numește propoziție subordonată atributivă. Spre deosebire de propoziția subordonată subiectivă, care ține locul subiectului-lipsă din regent, propoziția subordonată atributivă determina un nume din propoziția regent, fără a-l substitui.
Propoziția subordonată atributivă se introduce în frază prin intermediul diferitor elemente de relație:
Pronume - care, ce - la orice forme cazuale, cu sau fără prepoziție
Adverb - când, unde, cum - însoțite uneori de prepoziții
Conjuncție - să, că, de, dacă, etc.

Propoziția subordonată subiectivă are rolul subiectului la nivelul frazei pe lângă predicatul regentei sau pe lângă un verb impersonal din propoziția regentă. Exemplu:
Se stie cine lipsește.