| Powpow a întrebat:

Poate sa-mi explice cineva cum e forma negativa a verbelor in fanceza niste exemple, multumesc mult de ajutor!happy

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se pune "ne" in fata verbului si "pas" dupa verb.
Daca verbul incepe cu vocala, se pune "n' " in fata.
Cand verbul e la un timp compus, cele doua negatii se pun inainte si dupa auxiliar, participiul sau infinitivul, nefiind moduri predicative.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se formeaza cu ne -aici verbul conjugat la ce pers. este- pas, anume il ne tombe pas

| Alina_1439 a răspuns:

Buna happy. Ca sa-ti fie mai usor gandeste-te ca ''ne'' si ''pas'', cele 2 cuvonte pe care le pui inainte si dupa verb sunt 2 copaci, iar verbul este o casa. ex: Je NE suis PAS (=Eu nu sunt). Daca verbul incepe cu vocala sau cu litera ''h'', in loc de ne pui n'. Iar la passe compose sau la alte timpuri compuse pui cele 2 cuvinte (negatii) dupa verbul auxiliar, de exemplu: Je n'ai pas fait mon devoir. (=Eu nu mi-am facut tema). Sper ca te-am ajutat.

| Alina_1439 a răspuns:

Scuza-ma, *cuvinte am vrut sa zic.