| 0Beatrice0 a întrebat:

probabil ca intrebarea mea nu este adecvata, dar chiar am nevoie de ajutor. Sunt clasa a 12-a si trebuie sa predau atestatul de limba franceza cu o tema legata de cultura si civilizatia franceza, insa majoritatea temelor, cred eu, interesante, au fost luate: gastronomie, muzica, film, arta, moda... sunt in pana de idei si astept propuneri. o zi frumoasa!

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Vorbeste despre o problema specifica frantei.invatamant,timpul liber petrecut de tinerii francezi, ce le place, ce urasc ei, idei si probleme ale lor.

| mixxjim a răspuns:

Politica, discursul politic mai precis! stiai ca se spune ca limba franceza este limba politicii, iar engleza este limba afacerilor? de la asta pornesti si catralioane de exemple peste tot cat de frumos se pricep ei sa nu spuna nimic in discursuri de ore intregi sau de pagini intregi? sau arta conversatiei, ca ei au inventat-o, de plictiseala pe la curtile regilor. sau parfumul, ca tot ei l-au inventat, sa nu puta, ca se spalau doar o data pe an, dar asta denota de fapt finete, pentru ca si ceilalti se spalau tot asa de rar, dar nu le pasa ca put. probabil ca stii ca asa este, dar poate nu ti-a trecut prin cap. evident, puse intr-o forma mult mai frumoasa decat le-am pus eu laughing sau perioada interbelica si moda cu limba franceza in Romania - de ce franceza? sau poate ceva pe traduceri... pe mine parca m-ar tenta chestia cu parfumul, daca nu e luata big grin succes! poate ne spui ce-ai aleswinking

| foxsilver a răspuns:

Alege cinematografia franceza.Vei gasi multe surse de informare din care sa te inspiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Alege epoca Regelui-Soare, Ludovic al XIV-lea. Ai de unde găsi multe informații, s-a scris mult despre această epocă strălucitoare. Uite câte ceva aici, treci prin aceste articole http://zinnaida.ro/? s=regele+soare
Succes!