| alexandrubt13 a întrebat:

Pun si eu o intrebare din domeniul invatamatului, la o scoala un prof de istorie -geografie a iesit la pensie de vreo trei ani el a fost titular o viata la aceasta scoala, de atunci in fiecare an directorul nu mai da catedra asa cum a fost istorie geografie pentru titularizarea unui profesor cu aceste studii daca mai exista istorie -geografie ci o imparte in ore 10 de geografie si 9 de istorie si da postul cu valabilitate pe un an si in loc sa avem profesor stabil de istorie geografie pe perioda nedeterminata, vin cate doi navetisti care saracii sunt pe la mai multe scoli deci unul de istorie si unul de geografie. Si in fiecare an tot altii, este normal ca directorul sa dea catedra asa impartita? Sau este normal cum a fost inainte pe doua obiecte la acelasi profesor pe perioada nedeterminata ca asa postul e valail multi ani si eu cred ca directorii astia fac asa intentionat pentru a nu avea persoane stabile si sa le spuna toate problemele in fata asa in fiecare an tot altul tot cu spagile pe la inspectorate si directori si tot asa inainte. Tot ce am scris aici e vorba de solile de la tara, asta se intampla si pe la fizica chimie. Aici vine in fiecare an acelasi profesor pentru ca persoana titulara e director la alta scoala. De ce si aici nu se da impartit pentru suplinire?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

In nici o scoala in care am fost eu sau fiica mea nu s-a intamplat sa existe acelasi profesor la istorie si geografie. Acela a fost un caz special, pentru ca acel profesor avea 2 calificari. Nu e ceva obisnuit.
In legatura cu faptul ca nu aveti profesor stabil, asta se poate datora faptului ca acei profesori temporari nu vor sa ramana in acea scoala si pleaca in alta parte. Nu e neaparat vina directorului.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu tine de director cat de inspectoratul judetean.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Sincer mai bine că e așa, nu te plictisești de același profesor 4 ani, aceeași oameni?

Așa, mai spune o dată, de ce te deranjează chestia asta.

Îți dau navetiștii note mici, îți sunt antipatici, nu sunt buni?

| Larisa189 a răspuns:

Nu este obligatoriu ca profesorul de geografie/chimie să fie și profesorul de istorie/fizică. Dar gândeștete că e un avantaj că schimbă în fiecare an profesorul, o poți privi ca o nouă șansă (în fiecare an).