| anonim_4396 a întrebat:

Cum este cu titularizarea ca profesor? Adică ce înseamnă? Ce inseamna perioada determinată și perioada nedeterminată?
Multumesc!

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Titularizare inseamna ocuparea unui post viabil în învățământ, pentru o perioadă nedeterminată. Examenul de titularizare are loc in luna iulie (in fiecare an, iar subiectele sunt naționale) și participa la concurs toti cei care au studii de specialitate și modulul psihopedagogic (care permite predarea in invățământ). La concurs trebuie să obții minim media 7 pentru un post de titular (de obicei, sunt ocupate de cei care obtin peste 9.50).
Perioada nedeterminata inseamna ca ocupi postul de titular pe intreaga perioada a viabilității sale.
Perioada determinata inseamna post de suplinitor in invatamant, valabil un an (cu posibilitatea de a-ți face continuitate).

| Adri2000 a răspuns (pentru floresdemayo):

Și unde este mai bine sa il dai? Într-un judet cu mai multe locuri sau cu 2-3?

| sierra1 a răspuns (pentru Adri2000):

De unde iți convine să faci, la o adică, naveta

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Chiar așa... thumbs up

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Sănătoasă și ferice?

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Sigur! Si tu, da?

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Deh, ca-n pandemie!