| Traian_Luminita_1972 a întrebat:

Buna puteti sa imi spuneti ce materi se fac la profilul Tehnician desenator pentru constructii si instalatii... si daca pot merge si fetele acolo eu spun este un profil pentru baieti. Va rog raspundeti-mi repede... Cel mai bun raspuns funda! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La această specializare se pot înscrie şi fete :)

Pentru clasele 9-10 vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-inferior-tehnologica/

Pentru clasele 11-12 vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-superior-tehnologica/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La profilul "Tehnic", specializarea "Tehnician desenator pentru
construcţii şi instalaţii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică ( M2 )!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| Traian_Luminita_1972 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult :*... si ce meserie poti sa faci dupa ce termini? te rog raspunde-mi happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Traian_Luminita_1972):

Cu plăcere happy

NU prea ai şanse la nici o "meserie" ( anume ) doar cu liceu/BAC sad
Cel mult, eventual, dacă vei obţine Certificatul de competenţe profesionale, poţi încerca să te angajezi "în domeniu" - ca "Tehnician desenator pentru
construcţii şi instalaţii"...

Totuşi, NU cred că ai mari şanse de a găsi vreun job fără Facultate şi Master sad

O zi frumoasă!

| Traian_Luminita_1972 explică (pentru bursuc001):

Multumesc :*

| bursuc001 a răspuns (pentru Traian_Luminita_1972):

Cu plăcere happy

Succes în continuare!