| Fly2Sky a întrebat:

Buna sa va fie inima! De mai mult timp am in minte sa incep sa scriu, cu scopul de a realiza o carte. Da, stiu ca e ceva mai dificil de realizat, fiind si prima data cand fac asa ceva. Ce mi-as dori eu, este o recomandare de carte care sa ma inspire si sa-mi fie utila, sa-mi arate pasii prin care sunt nevoit sa trec si sa ma ajute atunci cand raman in impas. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa scriu, cu scopul de a realiza o carte"

nu inveți să inoți in Pacific. Incepi și tu cu apă până la brâu și apoi...

Începe cu o povestire-două sau nuvelă dacă te țin bretelele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Minte sa incep sa scriu, cu scopul de a realiza o carte.
Cum adică să realizezi o carte? Adică să scrii, să compui un roman?
Sunt cursuri în engleză pentru aceasta. Le poți traduce cu Google Translate.
https://www.writingbeginner.com/what-courses-to-take-to-become-a-writer/
Dar ca să scrii, este nevoie să ai ceva de spus. Ai un subiect, ai ceva în minte? Începe să scrii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Despre ce vrei sa scrii? Scrie pur si simplu brut, apoi incepe sa periezi...

| Trixt3r a răspuns:

Parerea mea este ca ai nevoie de ceva exercitii de imaginatie, eu spre exemplu am codat un joc cam de acum 2 luni si am schimbat povestea de 10 ori, nici acum nu pot sa spun ca am poveste pentru el si nici inspiratie, eu tot sper ca vine.

Eu am crezut ca-i ceva mai usor, am mai facut in trecut ceva similar in limba Engleza, dar cand incerci sa faci ceva in Romana, de foarte multe ori te trezesti ca suna sec si fortat, daca nu ai ceva experienta in a te juca cu expresii si moduri de exprimare.

Nu iti spun asta sa te descurajez, iti spun doar experienta mea si punctul meu de vedere, ai putea incerca sa-ti faci un blog si sa te apuci sa scrii diverse articole, incat sa vezi daca-i pentru tine.

O sa urmaresc cu atentie topicul, pentru ca sunt si eu interesat de alte posibile sfaturi bune legate de acest subiect happy