| elisey70 a întrebat:

Buna/sall.Am intrat la un liceu din baicoi, la Filologie, stiti daca se face franceza multa sau se acxeaza mai mult pe engleza?

Răspuns Câştigător
| aleahimk a răspuns:

Ceea ce puteti voi sa faceti este sa vorbiti cu dirigintele/a sa faceti o cerere in care sa fiti de acord ca doriti sa dai teza la engleza ( daca majoritatea sunt de acord). In dosarul depus la liceu exista intrebarea la ce esti avansat : engleza sau franceza. De aici se hotaraste orarul vostru, cate ore faceti, in functie de numarul majoritar. daca vi se aproba cererea, veti face 2 ore de franceza si 3 ore de engleza. Nu ai cum sa scapi de franceza, vad ca nu prea iti place. Esti la filologie, engleza, franceza, romana sunt baza.

5 răspunsuri:
| aleahimk a răspuns:

La filologie se pune accent pe ceea ce au studiat majoritatea colegilor tai in scoala generala. De exemplu daca sunteti 30 in clasa si 17 au facut din clasa a 3-a pana intr-a 8-a franceza, se va pune accent pe franceza si veti face 3 ore pe saptamana de franceza si 2 de engleza.

| elisey70 explică (pentru aleahimk):

Si daca ne hotaram intre noi sa zicem ca am facut engleza ar merge?

si tot am face 2 ore de franceza?

| elisey70 explică (pentru aleahimk):

Mersi mi-ai fost de ajutor (si dreptate nu prea stiu nimic la engleza)

| aleahimk a răspuns (pentru elisey70):

Cu multa placere. happy Daca o sa mai ai nevoie de ajutor in vreo privinta, imi poti trimite un PM. Am fost si eu tot la filologie, deci cred ca iti pot fi de ajutor candva. O seara placuta sa ai!

| aleahimk a răspuns (pentru elisey70):

Ceea ce puteti voi sa faceti este sa vorbiti cu dirigintele/a sa faceti o cerere in care sa fiti de acord ca doriti sa dai teza la engleza ( daca majoritatea sunt de acord). In dosarul depus la liceu exista intrebarea la ce esti avansat : engleza sau franceza. De aici se hotaraste orarul vostru, cate ore faceti, in functie de numarul majoritar. daca vi se aproba cererea, veti face 2 ore de franceza si 3 ore de engleza. Nu ai cum sa scapi de franceza, vad ca nu prea iti place. Esti la filologie, engleza, franceza, romana sunt baza.

| MolnarsȘtefania a răspuns:

Se dă de fapt teză la latină, engleză, ro, și istorie sau geografie la alegere