| avyng a întrebat:

Buna seara, am luat 4, 35 la bac (matematica ) si. imi trebuie 5, ca sa imi iasa media 6. am depus contestatie. Cea care era acolo, m-a cam luat in bataie de joc, spunandu-mi ca nu o sa imi dea nimeni 65 de sutimi, iar acum sunt si mai speriata. Credeti ca ar fi posibil, sa imi dea un 5?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Au fost si cazuri, ce-i drept rare, unde diferenta a fost si de 4-5 puncte. Depinde de corector. Eu am dat tot anul asta si imi calculasem cu baremul in fata ca iau 5.30 + cateva maruntisuri ce mai aveam am zis 5.40. In ziua in care se dadeau rezultatele am aflat ca un coleg de-al meu care facuse cam tot ca mine a picat. Am fost sigur in momentul ala ca pic si eu. Peste 30 de minute aflu ca am luat 6.15 la matematica. O diferenta de aproape 1 punct fata de cat estimam eu. Depinde de cel care va corecta, daca ai mai scris si tu la fiecare exercitiu cate ceva, daca le-ai inceput macar, e posibil sa iti dea si 65 de sutimi. Aveam colegi in clasa care faceau meditatii la matematica si carora li se spunea ca orice lucrare intre 4 si 5 cauta sa fie recorectata pentru a se da punctaj de trecere, se puncteaza orice, de aia le-a zis ca e important sa scrii pana si enuntul exercitiului. Daca ai si tu din astea si nu 5-6 exercitii mari si late facute corect si doar atat, atunci ai sanse. Poate ai avut ghinion de un corector foarte exigent. La contestatie nu se stie.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Din pacate la matematica se da greu ceva in plus la contestatie, la romana mai merge ca e cu subiectivism, interpretare dar la mate e greu. Poti lua 5 numai daca stii ca ai facut de 5, ca ai rezolvat exercitiul pe care il consideri ca nu ti l-a punctat sau exercitiile...Nu-i bai poti da in toamna, in a doua sesiune numai la matematica. Oricum sper sa iti dea 5Numai bine

| Ella3133 a răspuns:

De la 4 i ceva pn la 6, 50 este o diferen destul de mare.Nu prea cred c o s i dea. Poate c s i dea 5.De obicei la mate nu se d n plus.