| EmmaMikaelson a întrebat:

Am o materie la facultate cu verificare pe parcurs. Ce se întâmpla dacă nu promovez? Mai pot intra in sesiunea de examene? Se poate da restanta la materia respectiva in sesiunea de restante sau cum se procedează? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu are treaba o materie cu alta. Materiile cu verificare sunt tot discipline pe care trebuie sa le promovezi doar ca nu sunt asa importante ca sa dai examen in sesiune la ele. Fiecare materie are alocat un nr de credite, gasesti nr pentru fiecare in contul tau de student si pe contractul de studii. Poti sa pici cate materii vrei tu, dar daca DUPA sesiunea de restante ai nr de credite necesare ca sa treci anul (gasesti in regulamentul facultatii cate credite iti trebuie) atunci ai trecut anul.
Deci daca nu promovezi o materie in sesiunea asta sau in sesiunea din vara poti sa le dai in toamna in sesiunea de restante

| WhiteLife a răspuns:

Daca nu ai promovat o materie, dai examen in sesiune la celelate. Daca nu ai promovat mai multe materii (adica ai restante) vei putea repeta aceste exmene in saptamana de restante (trebuie sa te interesezi in ce perioada este, de obicei e chiar dupa sesiune). Daca nu iei nici atunci examenele, poti repeta anul daca nu ai destule credite (trebuie sa cauti numarul pe contractul de studii), sau treci in anul urmator cu refacere de materie si vei repeta examenele.

Daca la o materie nu ai promovat verificarea pe parcurs, trebuie sa te interesezi la colegi sau seful de an daca poti da examen la materia respectiva (sau sa predai proiectul sau cum a fost evaluarea pe parcurs) in timpul sesiunii, in data stabilita ca ziua examenului. Daca nu se poate, atunci acelasi lucru este valabil pentru saptamana de restante, daca nu se poate nici atunci, vei avea refacere de materie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru WhiteLife):

Cum adica daca nu ia verificarea poate sa dea examen in sesiune? Ce sesiune? Ca materia aia se termina in presesiune. Poate sesiunea de restante. Ca verificarea e una si examenul e altceva. El vorbea de materiile care se noteaza cu verificare pe parcurs (si se termina cu colocviu).

| WhiteLife a răspuns (pentru Furnicuta000):

M-am gândit că verificarea pe parcurs poate fi și un proiect (sau mai multe) sau alta activitate la care ei lucrează în timpul semestrului și primesc note. Și unii profesori pot accepta sa primeasca temele/referatele respective și în sesiune, daca sunt de acord. happy
Dar probabil nu la asta se referă, poate că este greșit. Mulțumesc pentru clarificare.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru WhiteLife):

happy