| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, acum sunt clasa a-12-a și sunt la Științe Sociale.
Ei bine, după ce termin aș vrea să optez pentru meseria de profesor de științe umaniste, sociale, care să predea logică, psihologie, filosofie, economie, etc...
Întrebarea mea ar fi, la ce facultate, pe ce domeniu ar trebui ar trebui să mă duc? La o facultate de sociologie? La una de filosofie? Chestia e că am un profesor de filosofie care din câte știu are doar facultatea de filosofie terminată și a predat mai multe... economie, psihologie, filosofie, logică, etc... ei bine, ceva de genul aș vrea și eu să predau după terminarea facultății.
Pentru ce facultate ar trebui să optez pentru a fi apt să predau toate cele de menționate de mai sus?
Aștept un răspuns și mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LittleBugsBunny a răspuns:

Poti face filosofia eu asta am terminat totusi in cadrul facultatii vei avea cursuri de pedagogie inca din anul 1 sunt gratuite daca esti la buget la facultate si vei face psihologia educatiei pedagogie 1 ( anul 1) pedagogie 2 managmentul clasei de elevi (anul 2) si in anul trei un curs de introducere a noilor tehnologii in clasa precum si practica pedagogica prin licee

vei putea preda dupa ce iti vei lua licenta si examenul de titularizare de la clasele 5-8 ( in a 5-a este educatie pentru cetatenie sau ceva de genul) cultura civica 6-8 apoi daca continui la master vei putea preda 9-12 si doctorat poti preda la facultate evident in timpul masterului si al doctoratului vei avea discipline in cadrul modulului, dar ti le-am spus pe cele de licenta, te sfatuiesc sa ramai la buget, adica sa nu ai restante la nimic pentru ca facultatea in sine e destul de scumpa, dar vei plati si modulul si pretul creste de la licenta pana la doctorat.

Daca te duci la filosofie in Bucuresti pot sa iti dau mai multe detalii despre facultate, profi etc

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Astea patru materii se fac in cate un an de liceu. Poti face facultatea de filozofie, sau economie, sau psihologie, in paralel cu modulul pedagogic partea I, apoi faci masterat si modul pedagogic partea II, apoi dai titularizarea la oricare, si te repartizeaza in sedinta deschisa la un liceu, in functie de nota, unde le vei putea preda pe toate patru. Dar cum imi pari om serios, poate ai rezultate bune si ramai pe acolo prin facultate, sau prin cercetare.