| MagulUrs a întrebat:

Buna seara
am o problema de rezolvat si apelez la voi, va rog
" in patratul ABCD, M si T sunt mijlloacele laturilor CD respectiv BC, Aria triunghiului ADM =9cm patrati
a) aflati aria trapezului ABCM
b) demonstrati ca BTMD este trapez isoscel
c) aratati ca DT este perpendicular pe AM "
daca nu stie nimeni, macar punctul c va rog frumos,am un test de rezolvat, multumesc

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Iti dau raspunsu la a) si b), notam dimensiunea unei laturi de-a patratului cu 'x'. Acum ne uitam numai la triunghi, Avem latura AD=x si DM =x/2 ( din cauza ca M= mijloc DC ), presupun ca stii formula ariei triunghiului, baza(DM) ori inaltimea(AD) totul supra 2, adica ['x' ori 'x/2']/2 care este egal cu [x^2]/4=9 ( din enunt), de aici rezulta ca x=6. Acum avem latura patratului. Poti afla acum aria patratului, care este egala cu x ridicat la patrat ( x^2) rezulta 36. Aria ABCM = Aria ABCD - Aria ADM, rezultand Aria ABCM = 36-9=27 cm patrati. Punctul b) e evident, din enunt zice ca T este mijloc BC si M este mijloc CD, dat fiind faptul ca ABCD este patrat, rezulta ca laturile BT si MD sunt egale ca dimensiune, si anume 3 cm, rezulta ca BTMD este isoscel.

| MagulUrs explică (pentru PaulCCraciun):

Multumesc frumos, punctul c) ma interesa mai mult, oricum multumesc frumos, o zi excelenta!

1 răspuns: