| daffo79 a întrebat:

Buna seara!

Am primit de la o colega de banca din liceu o provocarea: Trebuie sa găsesc cuvântul de 16 litere, cuvânt care literele de pe pozițiile 2, 4, 5, 13, 16 trebuie sa coincidă. Literele de pe pozițiile 3 si 10, la fel, coincid intre ele, literele de pe pozitiile 7, 9 coincid, si literele de pe pozitiile 8 si 15 coincid intre ele.

Ma tot chinui de câteva ore in șir, am încercat si căutând pe Google, si ajutându-ma de GPT 4, insa nicio rezolvare.

Deci, cuvântul ar arată ceva de genul:
*ABAA*CDCB**A*DA numai ca bineînțeles, in loc de A e o alta literea, in loc de B alta, si așa mai departe.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Teleenciclopedie.

| daffo79 explică (pentru Holiday):

Sarut mana! Esti un geniu!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De-te de te culca ACUM ca-i trecut de 1.30 noaptea, si-i mai important sa dormi la ora asta, aavand maine timp destul (sau in weekend) sa-ti inventezi singur cuvintele.

| Ka0ru a răspuns (pentru Violleta2022):

Lasa-l cucoana sa isi rezolve ghicitoarea!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ka0ru):

Hai sa-l lasam pe el sa-si rezolve ghicitoarea, nu sa-i rezolvam noi problemele personale, ca-i mucegaieste creierul de nefolosinta, daca primeste totul mura'n gura de la altii.

A ajuns la liceu si a primit o provocare PERSONALA pe care este recomandabil sa si-o rezolve singur, asa cum cere colega lui.

| daffo79 explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua! Am publicat postarea la 22:30, cam pe acolo. Postarea a fost aprobată cel mai probabil la 1:30 dimineața.

| Holiday a răspuns (pentru daffo79):

Nu te agita cu ea, baba e nebuna. O stiu toti de pe aici.

| Ka0ru a răspuns:

Incearca sa intrebi de un domeniu, pentru ca e foarte greu sa iei toate cuvintele la rand