| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deci cine imi gaseste si mie un cuvant de 7 litere, dintre care 3 sunt "i" si nu are nicio alta vocala i_ _ i_ i_ cam asa vine, cuvant ce are legatura cu "mate", primeste funda. Daca nu imi dati raspunul in 2 ore, nu mai raspundeti. Am pus un pariu cu cineva ca gasesc cuvantul big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Infinit? big grin

13 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Soluția problemei este banală, simplistă, mai ales ținînd cont și de faptul că noțiunea are tangență cu matematica.
Are tangență (și) cu matematica.
Dar, diferit de această soluție, pe aceeași schemă se mai pot găsi și următoarele soluții.
insipid, irmilic, ispitit, individ, ibrișin,

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru corolav):

Aia nu sunt termeni ce au legatura cu matematica. Ce legatura are "insipid", deci fara gust, cu matematica? In schimb, "infinit" are o legatura vaga, fiind un simbol matematic.

| corolav a răspuns:

Măi, copile, te-ai găsit și tu să ne propui un rahat de problemă, simplistă, pe care o rezolvă și un școlar de la clasa zero.
În răspunsul meu am spus că, tangențial, soluția propusă de tine se lovește și de matematică.
Chiar și tu spui că legătura e „vagă".
În schimb eu am spus că pe lîngă soluția propusă de tine, pe aceeași schemă, mai sunt valabile ca soluții și cele propuse de mine.
Asta am spus.
Că tu ești doar un școlar care ți s-a părut că ne-ai dat să rezolvăm cuadratura cercului (dacă știi ce e aceasta?), asta e altceva.
În materie de astfel de probleme eu sunt profesor și sunt profesionist, chiar, aș putea spune. Mă ocup de astfel de probleme de vreo 60 de ani.
Și, pentru ca să-ți dau un exemplu, îți propun să găsești un cuvînt din limba română, de 9(nouă) litere care de la stînga la dreapta și apoi de la dreapta la stînga are aceleași semne grafice.
Atenție: în enigmistica românească nu se ține cont de semne diacritice: Mai exact Ă = A; T = Ț; S=Ș.
Cuvîntul soluție trebuie să fie de forma unui „Palindrom", precum acestea; COJOC; AERISIREA; SĂLAȘ; E LA MINĂ = ANIMALE;
Aștept să-mi răspunzi.
Să te văd acum cît ești de priceput!
Sănătate!

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru corolav):

Salut, deci tu ai spus ca mai sunt si alte variante, dar cuvintele propuse de tine nu au legatura cu matematica. Eu am pus un pariu cu un coleg ca gasesc cuvantul ala si SuntLia m-a ajutat mult mai bine printr-un raspuns simplu, dintr-un singur cuvant si trei silabe, decat raspunsul tau de cincizeci de mii de randuri. Deasemenea, eu spun ca atunci cand pune cineva o intrebare simpla nu incerci sa dai raspunsuri de facultate, ci raspunsuri cat mai simple si mai usor de anticipat. In plus, tu poti sa te dai destept ca esti profesor, dar iti dovedesti prostia incercand sa te dai mare si destept.
Si sincer se vede ca esti profesor, semeni cu aia de desen cu care fac eu si daca sufli ceva la ea in ora, te asculta si din materia care nu ti-a predat-o laughing Sincer, chiar semeni cu ea. Daca ma intrebai si tu ceva gen pana in clasa VIII, poate raspundeam.

| floresdemayo a răspuns (pentru corolav):

Tocmai l-ați spus dvs. "aerisirea" are nouă litere.
Și, cred că ar mai fi "calabalac"...

| Anonimuserr a răspuns (pentru floresdemayo):

Șobolan are 7 litere.
ȘOARECE

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu prea am înțeles ce-i cu șoriceii...
Aici e vorba de palindromuri, e denumirea unor jocuri de cuvinte.
Palindromurile sunt cuvinte/fraze, care citite de la stânga la dreapta, ori de la dreapta la stânga, au același înțeles/sens, deci rezultă același cuvânt.
Uite, niște exemple:
cuvinte: ața, capac, potop, minim, lupul etc
propoziții: ele ne seduc cu desenele. ai ramas acasa, maria?

Mi-am permis să nu folosesc majusculele (dar, în general, se folosesc), pentru a putea fi înțelese cu ușurință.
@corolav a cerut un palindrom format din 9 (nouă litere).

| Anonimuserr a răspuns (pentru floresdemayo):

A în regulă. Scuze. Credeam că te referi sau vă referiți la cuvinte din 7 litere. Doar atât. Am înțeles eu greșit. În fine.

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonimuserr):

kiss.

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu ai greșit cu nimic! Habar nu ai câte greșeli fac eu! : ))

| Anonimuserr a răspuns (pentru floresdemayo):

:* :* :* Da, ai dreptate da. Cu toții sunt failibili.

| corolav a răspuns:

Măi, copile, tu ai un pic de rahat la creier!
Dacă pui mintea ta la o găină, merge găina -nainte cu fundu*.
Vai de capul vostru, școlarii lu*pește!
E grav cînd prostia a ajuns la rang de virtute.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru corolav):

Viata. Ceva impotriva?