| AnnaNicodim a întrebat:

Am si eu o mica problema. M-am retras de la scoala, pentru ca am fost nevoita sa plec din tara. Si as vrea sa stiu daca ma pot inscrie iar, dar la alta scoala nu tot la cea veche. Imi trebuie transfer daca m-am retras sau merge fara transfer? Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani, te poti inscrie in ciclul inferior sau superior al liceului numai la cursuri serale sau cu frecventa redusa. Te poti inscrie la orice alta scoala, diferita de cea la care ai fost inainte de abandon, cu doua conditii:* scoala la care doresti sa te inscrii sa aiba organizate asemenea cursuri * sa ai foaia matricola(in original) de la scoala pe care ai abandonat-o( se inmaneaza personal sau se transmite prin posta de la o scoala la alta).

| AnnaNicodim explică (pentru alessia5158):

Mersi mult :*

| alessia5158 a răspuns (pentru AnnaNicodim):

Pentru putin! Te sfatuiesc sa te inscrii la cursuri serale caci, la acestea, faci scoala si mai inveti cate ceva din explicatiile profilor la ore. In acest fel, ai o sansa mai mare sa-ti iei bacalaureatul decat daca te inscrii la cursuri cu "frecventa redusa". Fara bacalaureat, este ca si cum n-ai fi facut scoala! Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| Tinel4Lend a răspuns:

Cel mai sigur este sa te duci la secretariatul scolii la care ai fost inscrisa ultima data si sa intrebi acolo.