| maria9000 a întrebat:

Buna seara, care este numarul maxim de puncte credit pe care il poate avea o materie la facultate?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti pot spune ca cel mai mic numar de credite ECTS (puncte de credit alocat unei discipline) este de 2 puncte. Pentru cel mai mare numar de puncte alocat unei discipline, n-am auzit sa fie mai mare de 6-7 puncte(poate, cu exceptia examenului de licenta!). Un numar mare de puncte credit/disciplina ar insemna discipline mai putine pe semestru sau pe an, in conditiile in care un semestru are alocate 30 ECTS iar un an universitar are alocate 60 ECTS.

p.s. Punctul de credit nu are legatura cu gradul de dificultate a disciplinei ci doar cu cantitatea de munca (workload) pe care o solicita disciplina respectiva, raportata la totalul cantitatii de munca necesara pentru a promova un an intreg de studiu.

| Evolution a răspuns:

Eu am avut 7 credite in anul 2 si e maxim din cate stiu eu la o materie. Acum depinde probabil si de facultate. Minimul poate sa fie si de 1-2 credite. La sport de exemplu era un credit parca. Nu stiu exact, oricum la fiecare materie se arata numarul de credite alocat, nu prea vad de ce ai vrea sa stii numarul maxim.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai un semestru are cam 30 credite si in general ai vreo 5 cursuri deci mai mult de 7 credite, daca nu sunt repartizate egal nu prea poti avea