| vladciubuc10 a întrebat:

Salut TPU,luni dau bacul la romana, singura materie care imi fac probleme.Cum pot lua un punctaj mai mare la subiectul 2?(de obicei iau 16-18 puncte)...nu stiu ce fac gresit,de ce nu iau un punctaj mai bun... Poate numarul de randuri sa fie o problema?(aici fac la limita,15, 16 sau maxim 17). Poate asta sa fie problema, numarul de randuri?

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Uite cum se face (presupunem că ai de scris rolul sportului): Mai întâi gândeşte-te la ce ai de făcut şi fă o foarte scurtă schiță pe ciornă (rezumă cele 2 argumente). Trebuie să-ți scrii ideile pe 4 paragrafe, respectând structura:
1. Ipoteză: Aici scrii 2 enunțuri. În primul enunț spui care e rolul sportului în general (de ex: e bun pentru sănătate şi dezvoltă abilitățile persoanei practicante). În al doilea enunț îți formulezi opinia ta despre rolul sportului (ex: nu e doar pentru sănătate şi abilități, ci şi pentru interacțiunea socială).

2. Acum îți formulezi primul argument pe care l-ai specificat în ipoteză (sportul ajută la sănătatea corporală şi dezvoltă abilitățile omului). Inventează nişte chestii şi încearcă să fi creativ. IMPORTANT: Nu uita să dai şi un exemplu, altfel pierzi din punctaj (ex:,, De exemplu, de când am început să fac cursuri de înot, mă simt din ce în ce mai bine..." - poți să minți liniștit fiindcă nu o să ştie nimeni). Încearcă să scrii 7-10 rânduri.

3. Formulează argumentul 2, aşa cum l-ai formulat şi pe primul. Poți spune că sportul are şi rolul de a aduce oamenii împreună. Nu uita nici aici de exemplu. Dă frâu liber imaginației.

4. Concluzia. Reia ipoteza şi câteva elemente din cele 2 argumente şi formuleaz-o ca şi cum ai avea dreptate absolută. Aici e suficientă o frază, 2-3 rânduri.

Cam asta e. Orice ar pica (şi eu dau bacul luni) încearcă să scrii cât mai mult. Mai bine depăşeşti limita de cuvinte decât să scrii prea puțin. Foloseşte-ți cunoştiințele din toate domeniile şi încearcă să faci un eseu bun şi logic.
Succes!

1 răspuns:
| laurentiu9712 a răspuns:

Un exemplu pe scurt cum ar trebui sa fie un text argumentativ:
Sportul in viata
Dupa pararea mea sportul se refera la miscare de orice fel,
in opinia mea sport este imp pentru ca
in primul.
de exemplu.
in al doliea rand.
de exemplu...
in concluzie...
Si trebuie sa ai grija la exprimare si la ordinea ideilor, sa se lege ce scrii acolo.