| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ajut o fata de etnie maghiara sa scoata minim nota 5 la proba scrisa din cadrul bacalaureatului la limba si literatura romana?

Exista ceva culegeri speciale pentru ungurii care nu stau perfect cu limba romana pentru bac? ( ca sa-i ajute sa scoata minim nota 5 )

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar cat de bine cunoaste Limba Romana? scris -citit?

| AndreiGadea a răspuns (pentru RAY):

Intelege cat de cat textele scrise in limba noastra. Stie sa faca in mare parte subiectul I, A, pana acum.

| RAY a răspuns (pentru AndreiGadea):

Nu poate da in limba maghiara bacul

| AndreiGadea a răspuns (pentru RAY):

Ba da. Proba la matematica si proba la anatomie le poate sustine in limba maghiara.
Doar la romana trebuie sa mai lucreze, sa scoata 5-ul, dar n-ar strica un manual/o culegere.

| AndreiGadea a răspuns (pentru RAY):

Poftim subiecte si bareme pentru straini din diverse materii:
http://subiecte.edu.ro/2018/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa se duca sa de bacul in Ungaria daca nu e capabila sa vorbeasca limba tarii in care traieste

| AndreiGadea a răspuns (pentru suntserios):

Altu' destept.
De ce scrii in necunostinta de cauza?

| suntserios a răspuns (pentru AndreiGadea):

Cred ca se intelege destul de bine problema. Lumineaza ma daca am gresit

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Si cu romanii care nu sunt in stare sa ia 5 ce se intampla?laughing

| AndreiGadea a răspuns (pentru AC4S4):

Buna intrebare.
Hmm.

| AndreiGadea a răspuns (pentru suntserios):

In orasul in care studiaza, nu are profesori care sa fie interesati de elevi. Doar limba maghiara si atat, in rest. Cica sa mearga pe noroc. Chiar as avea nevoie sa stiu daca exista manuale/culegeri speciale.