| alextermu a întrebat:

big grin
sunt elev in clasa a 9a la un profil real, atematica-informatica, la un liceu cu pretentii. eu nu avea o persectiva legata de edicina decat foarte vag, acum pe clasa a9a am intalnit o profesoara de biologie care m-a fascinat la propriu, adica merg la olimpiada la biologie si sper la un premiu ceva, astfel sunt 100 % hotarat ca vreau sa merg la medicina, doar ca as vrea sa ma mut la stiinte ale naturii si vreau sa stiu cum este chimia organica, adica eu la chimia anorganica de pe clasa a9a am senzatia ca nu stiu nimic, dar eu m-am calificat la judeteana la chimie. in concluie am 3 intrebari :
1. de ce i se pare ca nu stiu chiie anorganica?
2. este grea chimia organica?
3. credeti ca merita sa dau medicina pe politehnica? ( eu sunt olimpic la judeteana is la fizica si mate, nu vreau sa ma laud - cer doar ajutor )
Dau funda celui mai bun happy! mersi!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.este doar o senzatie neconfirmata de rezultate
2.comparand-o cu anorganica, mie mi se pare mai usoara(si asta este doar o senzatie!)
3. este prea devreme(clasa a 9-a!) pentru a lua o decizie in acest sens--- cel mai devreme, poti decide la inceputul clasei a 11-a sau in perioada intersemestriala (zic eu!). Pana atunci, studiaza serios matematica, fizica, chimia, biologia, informatica---bune pentru "bagajul"tau de cultura generala!

2 răspunsuri:
| elfwarrior a răspuns:

1. orice este greu la inceput
2. nu mai grea decat anorganica
3. cred ca ar trebui sa te duci la Universitatea de Medicina si Farmacie Carol Davila daca vrei sa ai parte de ce este mai bun pe medicina.

| Ursu_Alexander_1989 a răspuns:

Tu alegi prietene, tu stii ce vrei sa faci in viata, gandeste-te bine, stiu baieti cu facultati curatand cartofi zi de zi...